Malakit Doğal Taşın Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Benzer Yazılar

Malakit Taşı

Zengin bir Azurit ve hipnotik yeşil kıvrımların bir karışımı olan malakit, popüler bir şifalı taştır. Bu görkemli taş, hayal gücünüzü yemyeşil ormanlara, yumuşak bahar günlerine, dağlara ve serin akar sulara gönderebilir. Derin yeşil rengi ile açık ve koyu gölgelerinin girdapları her zaman dikkat çekmektedir. Bu değerli taşın çekiciliği, görünümünden çok daha fazlasıdır.

Dönüşüm taşı olarak bilinen malakitin gücü; Firavunların taçlarından Rus Çarlarının saraylarındaki süslemelere kadar binlerce yıldır tanınmış ve kullanılmıştır. Bir bolluk, iyi şans, özgüven, ruhsal büyüme, dönüşüm taşı olan malakit; sağlıklı ilişkileri teşvik eder, negatif enerjileri emer ve hayalleri yeniden canlandırır.

Peki, malakit taşının özellikleri ve faydaları nelerdir? Tarihi ve hikayesi nedir? Malakit taşı kolye ve bileklik takmak ne işe yarar? Hangi burcun taşıdır? Bu değerli taş hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin!

Malakit Taşı Anlamı ve Tarihi

Adını Yunancada “yumuşak” anlamına gelen “makalos” sözcüğünden almaktadır. Bu girdaplı ve çekici taşa hayran olan sadece Yunanlılar da değildi. Mısırlılar, onu M.Ö 400 yılına kadar Süveyş madenlerinden çıkarıyorlardı. Malakitin her zaman tutkulu bir hayranı olan Mısırlılar; onu Kleopatra’nın göz farı pigmentlerine, malakit taşı kolye ve yüzük olarak parıldayan mücevherlere, topraklamadan süslemeye kadar pek çok alanda kullanmışlardır.

Orta Çağ’da da bu değerli taş büyüsünü kaybetmemiştir. Şifacılar; onu mide rahatsızlıklarını yatıştırmak, negatif enerjilerden ve lanetlerden korumak için kullandılar. Günümüzde, malakit hala bu koruyucu şekliyle kullanılmaya devam etmektedir.

Malakit Taşının Faydaları

Kalbin koruyucusu, kan basıncı iyileştirici, negatif enerjilerden koruyucu malakit, son derece değerli bir taştır. Yeşil renkli doğal taşlar, her zaman süper güçlere ve kalp çakrasına bağlanıyor gibi görünür ve malakit de bir istisna değildir. Enerjik özellikleri ile; kişiyi eski travmaları ve kalıpları bırakma ve konfor bölgesinin dışına çıkmaya teşvik etmede harika bir iş çıkarmaktadır. Bu değerli taşın fiziksel, duygusal, ruhsal ve zihinsel bedenler için nasıl faydalı olduğuna bir göz atalım…

Fiziksel İyileştirici Özellikleri

Günümüzde şifacıların sıklıkla kullandığı bir taş olan malakit taşı, vücuda bilgelik vermek söz konusu olduğunda değerini yüzyıllar boyunca kanıtlamıştır.

 • Kan basıncını düşük tuttuğu bilinen bir taştır. Sakin yapısı buna yardımcı olur.
 • Kemiklerle uyum içinde çalışır. Kırık kemikler, yırtık kaslar ve eklemlerle ilgili problemler için hızlı iyileşmeye yardımcı olur.
 • Güçlü kadınsı enerjisi sayesinde, adet krampları gibi sorunlarda vücudun daha uyumlu bir şekilde akmasını sağlar.
 • Vücudun değişim ve fobilere karşı direnişine eşlik eden kalp ve terlemelerle başa çıkmaya yardımcı olur.
 • Uçağa binmekten korkanlar için bir tılsım olarak üne sahiptir.

Zihinsel ve Duygusal İyileştirici Özellikleri

Zihinsel ve duygusal iyileşme söz konusu olduğunda, malakit oldukça faydalıdır. Muazzam bir koruma gücüne sahip olan bu değerli taş:

 • Toksik duyguları temizlemek, istenmeyen enerjilerden arınmak ve olumsuz titreşimleri uzak tutmaya yardımcı olur.
 • Kişiye cesaret, bilgelik ve hayır deme yeteneği verir.
 • Her şey göründüğü gibi olmadığında, bir uyarı zili gönderen bir taştır.
 • İçsel güç ve güven getirir.
 • Değişimi kucaklamanın yolunu açtığından, dönüşüm taşı olarak da bilinir.
 • Hayatta ilerlemek için geride bırakmanız gerekebilecek bazı şeyler olduğunu anımsatır.
 • Empatiyi bırakmadan ve dengeyi kaybetmeden bir şekilde merkezde kalmanızı sağlar, sakinleştirir ve duygusal kararlara daha mantıklı yaklaşmanızı sağlar.

Metafiziksel Özellikleri

Diğer yeşil taşların çoğunda olduğu gibi, malakit taşı da ağırlıklı olarak bir kalp çakrası taşıdır:

 • Doğrudan kalp çakrası üzerinde çalışır.
 • Güzelliğin akabilmesi için çakralardaki tıkanıklığı kaldırır.
 • Çakraları güçlendirir, böylece canlılıkla dolup taşmış gibi hissedersiniz.
 • Sonsuz bilgeliğin ve en derin sezilerin oturduğu Üçüncü Göz Çakrasına da ulaşır. Bu çakra açıldığında, ruhsal olarak daha yükseğe sıçrayabilirsiniz.

Malakit Taşı Nasıl Kullanılır?

Güçlü, canlı ve herhangi bir kıyafete hoş bir renk kata malakit taşı, her zaman hoş bir güce sahiptir. Değerli taş takı olarak seçildiğinde harikadır. Antik Yunan ve Mısırlılar, mücevher yapımında onu sıkça kullandılar.

Yeşil, özellikle bakır karbonat parıltısıyla en çok yönlü ve güzel tonlardan biridir. Estetik güzelliğinin etsinde, titreşimleri doğrudan taştan vücuda almanın en iyi yolu olduğu için bir malakit taşı kolye takmak harika bir seçim olacaktır. Ayrıca, dua sırasında malakit taşı tesbih tutmak da sizi rahatlatabilir.

Bir malakit taşı bileklik ile; şifalı titreşimleri, enerjiyi ve korumayı doğrudan nabzınıza davet edebilirsiniz. Bu davet, daha sonra size şifa dalgaları gönderecektir. Taşın enerjisini, doğasını tamamlayan diğer taşlarla eşleştirerek de yükseltebilirsiniz. Malakit taşı kolye, bileklik ya da tesbih, seçiminiz her ne olursa olsun, doğrudan cilt ile temasında fiziksel, ruhsal, duygusal ve zihinsel faydalarından çok daha etkili bir şekilde yararlanabilirsiniz. Yaşadığınız ortamda bir parça malakit bulundurmak da faydalı olabilir.

Malakit Taşı Zararları Var Mı?

Malakit taşı kolye ve takılar, bakır bir takı kadar güvenlidir. Biraz çözülebilir ve cildinize sızabilir. Ancak, yanınızdan bir kamyon geçtiğinde vücudunuza daha fazla toksin alırsınız. Bu nedenle, kullanmak istiyorsanız kullanmalısınız.

Biraz toksik olabilir ama gerçekten tehlikeli değildir. Oldukça yumuşak bir taştır ve sirke dahil, asitlerle kolayca çözülür. Bu nedenle, tehlikeli değildir. Ancak, kullanımı her zaman çok pratik olmayabilir. Çünkü, kolayca çizilir ve aşındırıcı bir şeye maruz kaldığında parlaklığını yitirir.

Malakit Taşı Hangi Burç Taşıdır?

Burçlarla ilişkisi söz konusu olduğunda; malakit taşı Akrep ve Oğlak burcuna mensup kişiler için harikadır. Akrep burcuna mensup kişiler, sürekli değişen bir enerji akışına sahiptir. Malakit, tüm bu farklı enerjileri nasıl koruyacağını öğretir. Akrep, aynı zamanda tutkunun da burcudur. Makalit taşı; cinsel özgürlüğün ateşli enerjisinin bulunduğu Solar Pleksus’a giren bir taştır.

Oğlaklar da bu değerli taşın parlayan yeşil ve siyah görünümünü severler. Malakit taşı, onların biraz risk almaya teşvik etmek için inanılmaz enerjisini kullanır. Depresif duygu durumlarını; iyi titreşimler, yaratıcı kıvılcımlar ve eşsiz bir iç güç duygusuyla etkisiz hale getirir.

Malakit Taşı Nasıl Temizlenir?

Tüm değerli ve şifalı taşların ara sıra temizlenip şarj edilmesi gerekir. Özellikle malakit, tüm olumsuz hislere yöneldiği için düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Malakit taşını temiz tutmak oldukça basit ve etkilidir. Düzenli temizlik, güç oyunun zirvesinde kalmanızı sağlayacaktır. Yapmanız gereken; biraz ılık sabunlu su ve izleri gidermek için de yumuşak bir bez kullanmaktadır.

Birkaç haftada bir, ihtiyaç duyduğunuzda onu ılık su ve sabunla, yumuşak bir bezle silerek temizleyebilirsiniz. Temiz tutmak, taşı mutlu edecek ve titreşimlerini yüksek tutacaktır.

Sonuç olarak…

Malakit taşı, herkesin hayatında ihtiyaç duyabileceği bir taştır. Yalnızca, kendinizi iyi hissetme konusunda değil, aynı zamanda gerçek bir yardımcı taştır. Savunmasız hissedenler için, bir kılıç ve kalkan görevi görebilir. Bu değerli taş, bilmeniz gerekenleri göstermeye hazırdır. Bunu, o kadar besleyici bir şekilde yapar ki, aniden iyi enerji ve titreşimlerini hissetmeye başlarsınız!

Doğal taş hakında daha bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Yeni Yazılar

Bu yazı ile ilgili diğer yazılar