Neti Pot Kullanım Nasıldır?

Benzer Yazılar

Neti Pot Nedir?

Neti pot diğer adı ile neti çanağı, burun tıkanıklığı için popüler ve ev tabanlı yapılabilen bir tedavi yöntemidir. Porselen olarak ya da plastik olarak temin edilebilmektedir.

Solunum tıkanıklığı ya da burun cerrahisinden sonra bir iyileşme sürecinde iseniz, bir neti potu satın alabilir ve burun deliklerinizi sulamak için mağazalardan alınan ya da ev yapımı bir solüsyon kullanabilirsiniz.

Bu prosedür sümüğü temizleyebilir ve geçici olarak solunum kolaylığı sağlama konusunda yardımcı olabilir. Güvenlik kurallarına dikkat ettiğiniz ve cihazı belirtildiği şekilde kullandığınız takdirde güvenli olacaktır.

Neti Pot Nasıl Kullanılır?

Bir çaydanlık görüntüsüne sahip bir neti kabı, burnunuzdaki sümüğü silmenize yardımcı olur. Cihazla sadece su yerine bir tuzlu su çözeltisi kullanma burun tahrişini azaltmaya da yardımcı olur.

İnsanlar, neti kabını asırlardır burun pasajlarını temizlemek için kullanmışlardır.  Yoga ile ilgilenen birçok insanın bildiği bir tedavi yöntemidir. Shatkarma olarak isimlendirilen temizlenme uygulamalarının bir parçası olarak da bilinir. Zararsız ve büyük ölçüde olumlu etkileri olan bir yöntemdir. Binlerce yıldır kullanılan bir yöntem olan neti pot, yaşam kalitesini oldukça konforlu hale getirecek etkilere sahiptir.

Eğer nefes almada sıkışıklık, burun deliklerinden birinde veya ikinde tıkanıklık ya da alerjik bir durum hissediyorsanız, bir neti pot kullanarak bu durumu azaltabilirsiniz. Doktorunuz nazal bir ameliyattan sonra size iyi gelecek ise, bir neti kabında kullanmak için özel bir çözüm dahi önerebilir.

Cihazı kullanmak için salin çözeltisini bir defada bir burun deliğine dökün. Solüsyon burun boşluğunuzdan akacak ve diğer burun deliğinizden rahat bir şekilde çıkacaktır.

Neti Pot Yararları

 • Burun boşluğunuzu temizleyin
 • İnflamasyona neden olan elementleri çıkartın
 • Solunum sisteminizin kendisini temizleme yeteneğini geliştirin.

Sinüs tıkanıklığı varsa neti kabını günde bir kez kullanabilirsiniz. Etkili olduğunu tespit ettiğiniz takdirde, halen belirtileriniz devam ediyorsa günde iki kez denemek isteyebilirsiniz. Geçmişten bugüne sinüzit rahatsızlığının tedavisinde oldukça pratik bir çözüm olarak kullanılmaya devam eden bir uygulamadır.

Bir neti kabının kullanımını oldukça etkili bulabilirsiniz. Böylelikle düzenli olarak kullanmayı tercih edersiniz. Geceleri burun tıkanıklığı sebebi ile uykunuzun bölünmesini istemiyorsanız yatmadan önce de neti kabını kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bir potun sadece bir kişinin kullanımına uygun olduğunu da unutmayın. Bir evde birden fazla kişinin bu sorunu yaşaması durumunda her kişinin kendine özel bir neti pot  bulundurması her açıdan daha faydalı olacaktır.

Adım Adım Rehber

Aşama 1

Neti kabını lavabolu bir yerde kullanın ve ayakta durmayı tercih edin.

 • Tuzlu çözeltiyi temiz, kuru bir neti kabına ilave edin.
 • Lavabonun üzerine eğilin ve doğrudan lavaboya bakın.
 • Başınızı 45 derecelik bir açı ile çevirin.
 • Neti kabının ağzını yavaşça tavana en yakın tarafta olan burun deliğinize bastırın.
 • Neti kabı ve burun deliğiniz arasında bir mühür olduğundan emin olun, Neti pot septumuna dokunmamalıdır.

Aşama 2

Bu aşamada ağzınızdan nefes alın.

 • Neti kabını, tuzlu su çözeltisi burun deliğinize gelinceye dek eğin.
 • Çözelti burun deliğinizden geçerken ve diğer burun deliğinizden çıkarken neti kabını açık tutun.

Aşama 3

Solüsyon, lavaboya en yakın burun deliğinden dışarı çıkmalıdır.

 • Solüsyonu burun boşluğuna kadar burun deliğinizden dökmeye devam edin.
 • Tüm çözeltiyi kullandıktan sonra, neti kabını burun deliğinizden çıkartın ve başınızı yukarı kaldırın.
 • Burnunuzu temizlemek için her iki burun deliğinden nefes almaya özen gösterin
 • Burnunuzdan damlayan kalan salin be mukusu emmek için bir doku kullanın.

Aşama 4

Diğer burun deliğinizdeki neti kabını kullanmak için yukarıdaki adımları tekrar edin.

Güvenlik İpuçları

Neti saksıları tıkanıklık için harika bir çözüm yaratabilir ancak, nazal sulama yapmaya çalışırken dikkatli olmanız çok önemlidir. Neti kabını güvenli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Sadece damıtılmış su kullanın, birkaç dakika kaynatılmış musluk suyunu kullanabilirsiniz ve ılık bir sıcaklığa gelinceye kadar dinlenmeye bırakın ya da uygun şekilde filtrelenmiş su kullanın.
 • Çok sıcak veya çok soğuk su kullanmayın. Ilık ya da oda sıcaklığında olan su, neti kabı için en iyisidir.
 • Her kullanımdan sonra neti kabınızı daima temizleyin ve kuru bir şekilde bırakın. Neti kabını sıcak suyla ve antibakteriyel sabunla temizleyin. Kağıt havlu yardımı ile iyice kurulayın ve kurumaya bırakın.
 • Bakteri ve mikrop oluşumunu önlemek için neti kabınızı, diş fırçanızı sık, sık değiştirin.
 • Burun deliklerinize sokar, kulak ağrısına neden olursa ya da semptomları iyileştirmezse, net kabınızı kullanmayı bırakın.
 • Küçük çocuklarda neti kabını kullanmadan önce bir çocuk doktoru ile konuşun.
 • Bebek üzerinde neti kabını kullanmayın.

Kendi çözümünüzü yapabilirsiniz

Bir neti kabı için evde de bir çözüm hazırlamak mümkündür.

Bunu yaparken, doğru su türünü ve sıcaklığını kullanmak önemlidir. Bazı sular size zarar verebilecek organizmalar getirebilirler.

Su kuralları

Bir neti tencerede kullanabilmek için güvenli birkaç su türü mevcuttur.

 • Damıtılmış ya da steril su bir mağazadan satın alınabilir.
 • Birkaç dakika kaynatılmış ve bir gün öncesine kadar saklayabileceğiniz kadar ılık bir duruma getirilmiş musluk suyu da olabilir.
 • Bulaşıcı organizmaları yakalamak için mutlak gözenek büyüklüğü 1 mikron ya da daha az olan ve özel bir şekilde tasarlanmış bir filtre kullanarak filtrelenmiş bir su olabilir.

Bir neti kabında doğrudan bir musluk suyu kullanmayın. Suyunuzun güvenliği konusunda endişeleriniz var ise, her zaman saf su kullanmayı tercih edin.

Neti Kabı Çözümü

Tuzlu çözeltinizi oluşturmak için aşağıdaki aşamaları izleyebilirsiniz:

 • 16 onsluk ılık bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı kaşar, turşu ya da konserve tuz ekleyin.
 • Bardağa yarım çay kaşığı kabartma tozu ilave edin.
 • Daha sonra bu çözeltiyi iyice karıştırın

Kalan çözeltiyi oda sıcaklığında iki gün boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Burun deliklerinize bu çözeltiyi neti kabı ile kullandıktan sonra herhangi bir nedenden dolayı yanarsa, başka bir çözelti hazırlarken tuzun yarısını kullanmayı tercih edin. Tuz oranında önemli olan bedenin tuz oranı olan %0.9’luk bir orana yakın olmasıdır. Bu orana göre 500 ml suya yarım tatlı kaşığı tuz eklemek doğru bir ölçü olacaktır. Yine de kullanım esnasında etkisini gözlemleyerek size daha iyi hissetmenizi sağlayacak oranı bulabilirsiniz.

Kısaca;

Bir neti kabını kullanmak, evde üst solunum yolunda olan sıkışıklığı azaltmak için etkili ve güvenli bir seçenektir. Tuzlu su solüsyonunuzu güvenli bir biçimde hazır hale getirdiğinizden ve her kullanımdan sonra neti kabınızın iyice temizlendiğinden emin olun.

Gece yatmadan evvel rutin bir şekilde neti kabını uyulamaya devam ettiğinizde solunum sisteminiz gece boyunca rahat olacak ve daha kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Bir neti kabını yalnızca solunum belirtililerinizden arındırıyorsa kullanmaya devam etmelisiniz. Neti kabını kullanmayı etkisiz bulursanız ya da burun pasajlarınızda tahriş meydana getirirse, doktorunuza mutlaka başvurun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Yeni Yazılar

Bu yazı ile ilgili diğer yazılar