Dumanlı Kuvars

Dumanlı kuvars, Kuvars grubunun etkileyici bir üyesi olan ve “rüya taşı” olarak da bilinen güçlü bir topraklama ve dengeleme taşıdır. Kristal kuvarsın aksine; yarı saydam griden kahverengimsi griye, siyahtan şeffafa kadar değişen koyu siyah, dumanlı bir renge sahiptir.

12.yüzyılda, Çin’de ilk güneş gözlükleri dumanlı kuvars ile oluşturulmuştur. Bu doğal taş için, tehlikeye ve aksiliklere karşı koruduğu ve negatif enerjiyi etkisiz hale getirdiği düşünülmektedir.

Dumanlı kuvars taşı ile ilişkili çeşitli fiziksel ve ruhsal sağlık yararları da vardır. Örneğin; baş ağrılarını hafiflettiği ve böbrekler, pankreas, kalçalar ve bacaklardaki rahatsızlıklara karşı koruduğu düşünülmektedir. Bu taş, İskoçya’nın ulusal değerli taşıdır. Aslında, İskoçya iki bin yıldan fazla bir süredir dumanlı kuvars ile ilişkilendirilmektedir.

Mohs mineral sertliği ölçeğinde 7 derece ile dumanlı kuvars, her gün giyilebilecek kadar dayanıklıdır. Ancak, yakut veya elmas gibi daha sert değerli taşlara kıyasla daha fazla özen gerektirir. Dumanlı kuvars taşına sahip olanların, huzurlu bir gece uykusu çektiğine inanılmaktadır.

Dumanlı kuvars nedir?

Bir Kuvars çeşidi olan dumanlı kuvars, birçok farklı ortamda bulunabilir ancak en karakteristik özelliği magmatik kayaçlar ve pegmatitlerdeki ceplerdir. Granitlerdeki ve ilgili kayalardaki kuvars taneleri de genellikle dumanlıdır.

Bu taşla en uzun tarihsel birlikteliğe sahip ülke İskoçya’dır ve dumanlı kuvars, İskoçya’nın ulusal mücevheridir. Dumanlı Kuvars” terimi mücevher dünyasına ilk kez 1837’de J. S. Dana tarafından bildirilmiş ve adını da dumana benzetilen renginden dolayı almıştır.

Dünyanın birçok yerinde kolayca bulunmaktadır. Bu kuvars çeşidi; rengi soluk, dumanlı griden koyu kahverengi ve siyaha, bazen sarımsı kahverengiye kadar değişen bir silikon dioksit mineralidir. Opak olabilse de, neredeyse her zaman yarı saydamdır.

Dumanlı kuvars taşı anlamı

Dumanlı kuvars taşı anlamı dengedir. Toprakla olan bağlantımızı simgeleyen güçlü bir topraklama taşıdır. Çakraları dengelemek ve bizi fiziksel dünyaya demirlemek için kök çakra üzerinde çalışır. Bu doğal taş, kehanet ve bilinmeyeni bilmeye çalışmak gibi manevi uygulamalar için de  bir araç olarak kullanılmaktadır.

Dumanlı kuvars anlamı ayrıca detokstur. Bu taş, negatif enerjiyi emer ve onu dünyaya yönlendirir, auranızda sadece pozitif frekanslar bırakır. Şifa uygulayıcıları, birinin enerji alanından negatif enerjileri veya ruhları uzaklaştırmak için dumanlı kuvars taşı ile topraklama teknikleri kullanmıştır. Benzer şekilde, insanlar negatif enerjiyi ve ruhları uzak tutmak için evlerinin girişlerine, kapılarına ve pencerelerine yerleştirmiştir.

Dumanlı kuvars taşı özellikleri

Dumanlı kuvars taşının fiziksel özellikleri, aslında standart kuvars ile aynıdır. Bunun nedeni, hala yaygın kuvars mineralinin bir şekli olmasıdır. Aslında, tek fark, kimyasal formüldeki küçük değişiklikler ve ışık yansıması ve kırılma eğilimleridir. Aynı durum; pembe kuvars, ametist ve sitrin için de geçerlidir.

 • Renk: Yarı saydam grimsi-siyah ve bazen grimsi-kahverengi ve grimsi-sarı
 • Mineral sınıfı: Silikat
 • Parlaklık: Camsı, yarı saydam, şeffaf
 • Bölünme: Yok
 • Sertlik: 7
 • Özgül Ağırlık:65 mg/cm3
 • Kimyasal Bileşim: SiO2
 • Kristal Yapısı: Altıgen
 • Çakralar: Kök Çakra, Solar Pleksus Çakrası
 • Burç: Akrep, Oğlak
 • Element: Toprak, Hava
 • İyileştirici Özellikler: Huzur, sakinlik, korkuyu giderme, depresyonu kaldırma, kararlılık, pratiklik, sezgi, gurur, olumlu düşünce

Dumanlı kuvars taşı ne işe yarar? Dumanlı kuvars taşı faydaları

Dumanlı kuvars taşı; radyasyonun elektromanyetik duman, kemoterapi ve diğer radyoaktif malzemelerdeki etkilerini tersine çevirmek için doğal ışınlama frekanslarını kullanır. Ayrıca, stresi bloke ederek ve duygularınızı detoksifiye ederek gerilim baş ağrılarını, kronik ağrıları ve kas kramplarını giderir. Taşın iyileştirici enerjisi sıvıları düzenler ve toksinleri ortadan kaldırır, böylece adrenal bezler ve böbrekler gibi eliminasyon organlarını tedavi eder.

Onu kullanmanın en popüler yollarından biri koruma taşı olarak kullanmaktır. Bu değerli taş, kullanıcıyı çevredeki negatif enerjilerden korumada mükemmeldir. Dumanlı Kuvars taşı, sadece etrafınızda enerjik bir kalkan oluşturmak için çalışmakla kalmaz, aynı zamanda enerji alanınızdaki olumsuzlukları da temizler.

Kendinizi zarardan korumak veya auranıza taze bir enerji yenilenmesini davet etmek istediğinizde bu taşı kullanabilirsiniz. Bu değerli taşın iyileştirici özellikleriyle çalışmaya başlamak için meditasyon yaparken avucunuzda küçük bir Dumanlı Kuvars tutmayı deneyin.

Rahatlayın ve enerjisel niteliklerinin ruhsal benliğinizden bilgi almanıza nasıl yardımcı olabileceğine odaklanın. Eterik alemlerle bağlantınızı güçlendirmek için meditasyon uygulamanızda ametist ve selenit gibi taşlarla birlikte kullanabilirsiniz.

Dumanlı kuvars taşı nasıl kullanılır?

Dumanlı kuvars taşı, elinizde tutarak, vücudunuza yerleştirerek veya topraklama özelliği için takılabilir. Ayrıca; koruyucu özelliğinden dolayı arabanıza, masanızın üzerine veya evinize yerleştirebilirsiniz.

Kolye veya bileklik olarak takmak, onu her gün kullanmanın en kolay yoludur. Enerjileri minimum müdahale ile vücudunuza ulaştığı için şifalı taşlarınızdan en iyi şekilde yararlanırsınız.

Takı olarak takmak, auranızdaki negatif enerjileri sürekli olarak uzaklaştırır ve çevrenizdeki diğer insanlardan gelen olumsuz duygulara ve kötü düşüncelere karşı koruyucu bir kalkan sağlar. Kendinizi sabote eden düşünceler ve depresyonla mücadele ediyorsanız, bu taş kötü enerjiyi emer ve dünyaya kanalize ederek sizi huzur içinde olmanızı ve olayları net görmenizi sağlar. Dumanlı kuvars ayrıca, sigara bağımlılığı ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Sigara içme isteğinizi azaltmaya ve detoksifikasyonu artırmaya yardımcı olacaktır.

Dumanlı kuvars taşı nasıl temizlenir?

Bu taş, çok fazla olumsuzluk emdiği için birkaç saat güneş ışığına veya dolunay altına koyarak düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Güneş ışığı ve ay ışığı, taşı temizler ve yeniden şarj eder. Ancak, taşı uzun süre doğrudan güneş ışığı altında bırakmamaya dikkat edin.

Alternatif olarak, taşı toprağa gömebilir ve yeniden şarj etmek için gece boyunca bırakabilirsiniz. Bu yöntem işe yarayacaktır, çünkü bu topraklama taşı toprak elementi ile ilişkilidir. Peki, Dumanlı kuvars taşı suya girer mi?

Onu biraz su ve sabunla da temizleyebilirsiniz. Yıkayın, durulayın ve kurulamayı unutmayın.

Dumanlı kuvars hangi çakra ile bağlantılı?

Dumanlı kuvars kullanarak çakralarınızı hizalayabilirsiniz. Bu taş, kök çakra için iyidir ve çakra dengeleme ile ilgileniyorsanız, iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Bu taş, harika bir topraklama aracıdır ve vücudunuza ve Dünyaya bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır.

Filtreleri Göster