Kalsedon

Bir denge taşı olan kalsedon taşı; kullanıcısını olumsuz etkilere karşı koruyan, enerjiyi artıran ve duygusal dengeyi sağlayan bir taştır. Beyaz, mavi, gri, yeşil, sarı, kırmızı, kahverengi, pembe, mor ve siyah dahil olmak üzere birçok farklı renkte olabilir ve her rengi, farklı bir seviyeden şifayı aktive etmektedir.

Kalsedon taşı,düşmanlık ve üzüntü gibi negatif enerjiyi uzaklaştırarak iyileşir, güveni artırır ve coşkuyu harekete geçirir. Aynı zamanda bir cömertlik taşı olduğundan; nezaketi, anlayışı, birliği ve kardeşliği teşvik eder.

Bu doğal taş, antik çağlarda dayanıklılığı ve muazzam kullanılabilirliği nedeniyle insan yapımı mutfak eşyaları, aletler ve hatta silahlar yapmak için kullanılmıştır. Günümüzde ise, bir süs taşı ve mücevherlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu gerçeklerin yanı sıra, kalsedon taşının sunabileceği daha pek çok şey vardır. Bu yazıda, kalsedon taşı faydaları, özellikler ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu taşın neler sunabileceğini merak ediyorsanız, bu yazıyı sonuna kadar okuyun…

Kalsedon taşı nedir?

Kalsedon taşının adı, ilk keşfedildiği Yunan liman kenti Kalsedon’dan gelmektedir. Taşın hava ile ilişkisi ve bunun neden olduğu rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olması nedeniyle popüler bir dekoratif parça haline gelmiştir. Ayrıca, antik çağlarda bu taş; hava, su tanrıları ve tanrıçaları ve su perileri motifleriyle oyulmuştur.

 1. yüzyılda birçok Avrupalı, kalsedon taşının kötü ruhları uzaklaştırma gücüne sahip olduğunu düşünmüştür. Antik Yunan, Roma ve Mısır’da mücevher ve oymalarda sıklıkla kullanılmıştır. Tibet’te, Lotus çiçeğinin saflığı, Kalsedon taşı ile sembolize edilmektedir. Bu taş, aynı zamanda Yay burçları için koruyucu bir taş olarak kabul edilir. “Süt taşı”, emziren anneler için süt üretiminde yardımcı olduğu için kalsedon alternatif isimlerinden biridir.

Kalsedon taşı anlamı

Kalsedon taşının anlamı; topraklama, sakinleştirme, gevşeme, olumsuzluk giderici özelliklerinden gelmektedir. Bu taş, istikrarın, sabrın, kabulün ve temsiliyetin taşıdır. Kalsedon, uzun zamandır derin bir barış ve topraklanma duygusuyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, kalsedon taşının anlamı dinlenme, pozitiflik, teslimiyet ve mutluluk ile ilgilidir.

Kalsedon taşı nerede bulunur?

Kalsedon taşı yatakları en çok; Amerika, İzlanda, Hindistan, Meksika, Rusya, Brezilya, Mısır, Uruguay ve Avustralya’da bulunmaktadır.

Kalsedon taşı özellikleri

 • Mineral Bilgisi: Mikrokristal, Kriptokristal Kuvars
 • Kimyasal Bileşimi: Si02
 • Sertlik: 7 (Mohs ölçeği)
 • Özgül Ağırlık: 2,55 – 2,91
 • Enerji: Alıcı
 • Element: Su
 • Gezegen: Ay

Eskiden, bu taşın lifli bir kriptokristalin kuvars çeşidi olduğuna inanılıyordu. Ancak, daha yakın zamanda, yaygın olarak morganit olarak bilinen monoklinik kuvars polimorfunu içerdiği resmen kabul edilmiştir.

Kalsedon taşı, kuvars ailesinin bir üyesidir. Ametist, ametrin, aventurin ve sitrin gibi taşlar ile kardeştir. Agate, kan taşı, krisopraz, jasper ve oniks taşlarının ebeveynidir. Bazen, ilave olarak eser miktarda opal içerdiği de bilinmektedir.

Kalsedon taşı ne işe yarar? Kalsedon taşı faydaları

Kalsedon taşı kullanmayı düşünmenizin nedenlerinden biri; geleceğe iyimser bakışınızı bırakmadan konsantrasyonunuzu artırmanızı sağlamasıdır. Bu taş, aynı zamanda duygularınızı, düşüncelerinizi, bedeninizi ve zihninizi ruhunuzla uyumlu hale getirecektir.

Taşın enerjileriyle çalışırken ruhunuzda, kalbinizde ve zihninizde daha fazla pozitifliğe sahip olursunuz. Dengeleyici ve yatıştırıcı enerjisi, iç huzurunuzu ve zihinsel kapasitenizi artıracaktır.

 Kalsedon taşı, sizi çeşitli zihinsel ve fiziksel sağlık koşullarından koruyacaktır. Ayrıca, kötü bir rüya görmenize neden olabilecek olumsuz dış etkilerden de koruyabilir. Bu taş aynı zamanda, çeşitli gelişmiş iletişim kanallarının kilidini açar ve duyguları iyi bir şekilde iletmenize yardımcı olacaktır.

Bu taş, kullanıcısına azim enerjisi getirir. Hedeflere, özellikle de finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Kalsedon taşı ile ilgili bir başka iyi şey de, hayallerinizin peşinden gitmek söz konusu olduğunda kendinize güvenmenizi sağlamasıdır. Taş; iyimserliğinizi, yaratıcılığınızı ve motivasyonunuzu artırırken şans getirir. Düzenli olarak takmak muhtemelen refah ve zenginliğe yol açabilir.

Kalsedon, kendinizi nasıl gördüğünüzü geliştirecek ve hayatınıza neşe ve iyimserlik aşılayacaktır. İyimserliğin, ortaklıkları ve müşterileri tarafınıza çekme olasılığının yüksek olduğunu unutmayın!

Kalsedon taşı hangi burcun taşıdır?

Kalsedon taşı burç taşı olarak Yengeç ve yay burcu için elementel bir burç taşıdır. Yani bu taş, sadece kısmen değil, özünde bu burçlara bağlıdır.

Kalsedon; yengeç için harika bir şans taşı ve yay için son derece koruyucu bir taş olarak kabul edilmektedir.

Kalsedon Taşı hangi çakra ile bağlantılı?

“Konuşmacı taşı” olarak bilinen kalsedon, bir iletişim taşıdır ve bu nedenle boğaz çakrasını uyarmaktadır. Taşın mavi rengi, gücünü daha da yoğunlaştırır. Boğaz Çakrası dengede olduğunda, kişinin kişisel gerçeğini nazik ve şefkatli bir şekilde dünyaya getirmesine izin verecektir.

İçsel benliğimizin sesi olan Boğaz Çakrası açık olduğunda, alt çakralardan gelen enerjilerin yukarı doğru hareket etmesine ve yoluna devam etmesine izin vererek, kişinin doğal bir ifade serbest bırakılmasını sağlar.

Ancak, boğaz çakrası için kalsedon taşı kullanırken dikkatli olun ve iki taşın geliştirebileceği güç çok güçlü olduğundan ve nitelikli bir kişi tarafından çalışılması gerektiğinden, onu azurit ile birlikte kullanmayın.

Kalsedon taşı kullanım alanları

Kalsedon taşının iyileştirici özellikleri söz konusu olduğunda, istenen sonuçları elde etmek için farklı kullanım alanları vardır:

 • Uykusuzluk çekiyorsanız ve kötü rüyalar görüyorsanız yastığın altına koyabilirsiniz. Huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.
 • Kalsedon taşı kolye, özellikle konuşma sorunları olan çocuklarda net bir ses elde etmenize yardımcı olacaktır. Boğaz problemlerinden kurtulmaya da yardımcı olur.
 • Toplantılar ve sahne etkileri sırasında da kolye takılabilir. Bu şekilde, size soğukkanlılık, güven ve sakinlik verecektir.
 • Bu değerli taş, taç çakrası ile ilişkili olduğundan, boğazınızda ağrı veya acı varsa, kalsedon taşı ile ovalayabilir veya masaj yapabilirsiniz. Bu, ilgili bölgeleri yatıştırmaya yardımcı olacaktır.
 • Taşı elinize alıp derin nefesler alırsanız tüm stresinizin attığını hissedecek ve hafiflemeye ve rahatlamaya başlayacaksınız.
 • Negatif insanları ve nazarı uzak tutmak için, taşı ofisinizin veya evinizin ön kapısının yanına koyabilirsiniz.
Filtreleri Göster