Kaplan Gözü

Bir kuvvet taşı olarak bilinen kaplan gözü taşı; uzun zamandan beri ormanların kralı kaplan ile ilişkilendirilmiştir. Bu taş refahı, gücü ve cesareti temsil etmekte ve uygarlığının ilk günlerinden beri bir tılsım olarak kullanılmıştır. Roma döneminde ise askerler, onu savaşta korunmak için takmıştır.

Kaplan gözü, İkizler için bir burç taşı ve evliliğin 9.ve 20.yıl dönümleri için ideal bir taştır. Altın ile kızıl-kahve arasında değişen bir renge sahip kaplan gözü taşı, geçmişte lanetlere ve büyülere karşı bir tılsım olarak kullanılmış doğal taşlar arasındadır.

Koleksiyonunuza koruyucu bir taş eklemek ile ilgileniyorsanız veya kaplan gözü sizin için bir burç ya da doğum taşıysa; özellikleri, faydaları, kullanımı, temizliği, bakımı ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Kaplan gözü taşı nedir?

Kaplan gözü taşı, kedi gözüne benzer dikey bir ışıldayan bant olan katolik sergileyen yarı değerli bir kuvars çeşididir. Krosidolit liflerinin paralel damarları, önce demir oksitlere dönüştürüldüğünde ve ardından silika ile değiştirildiğinde oluşmaktadır. Sonuç olarak, opak ve sarı ile kahverengi bir renge sahip olur. Bu taş, Mohs ölçeğine göre sertlik derecesi 7 olan bir silikon dioksit minerali olan kuvars ailesinin bir üyesidir.

Kaplan gözü taşı anlamı

Kaplan gözü taşı anlamı, kaplan ve kedi gözlerine olan yakın benzerliği ile ilişkilidir. Peki, Kaplan gözü neyi temsil eder?

Kaplan gözü, zihinsel gücü güçlendirmek için özel bir anlama sahiptir. Kendinizi çevredeki beklenti ve baskılardan korumak gibi amaçlarla kullanabilirsiniz. Bu taş, kullanıcısının zihninin çöküşünü önleyecek ve tutarlı bir şekilde sonuca ulaştıracaktır.

Kaplan gözünün anlamı, yaratıcılığı geliştirmesi ve Kundalini enerjisinin uyanmasına yardımcı olabilecek taşlardan biri olması ile de ilişkilidir. Bu taşın, kullanıcısına cesaret, özgüven ve irade gücü verdiği bilinmektedir.

Kaplan gözü taşı nerede bulunur?

Kaplan gözü taşının en önemli yatakları Güney Afrika’dadır. Diğer yatakları Avustralya, Burma, Hindistan, Nambia ve Amerika’da bulunmaktadır.

Kaplan gözü taşı özellikleri

 • Mineral Ailesi: Tektosilikat
 • Kimyasal Bileşimi: SiO2
 • Bölünme: Yok
 • Renk: Altın sarısı
 • Kristal Sistemi: Altıgen/Üçgen
 • Sertlik:5-7
 • Parlaklık: İpeksi
 • Çizgi: Beyaz, sarı-kahverengi
 • Şeffaflık: Opak
 • Menşei: Güney Afrika
 • Çakra: Kök, Sakral, Solar Pleksus
 • Burç: Oğlak
 • Element: Ateş, Toprak
 • Titreşim: 4 numara

Kaplan gözü taşı ne işe yarar? Kaplan gözü taşı faydaları

Kaplan gözü taşının faydaları arasında; zor zamanlarda hayatta kalmamız için gereken gücü ve cesareti vermesi öne çıkmaktadır. Bu taş, her şeyin plana göre işlediğine dair ilahi olana güvenmemize yardımcı olabilir. Ayrıca, Ayrıca kendimize güvenmemize ve sorunlarımızı çözme ve kendi başarımızı elde etme yeteneğine sahip olduğumuzu bilmemize yardımcı olabilir.

Bu taş bize şunu hatırlatır, “Kendilerine yardım edenlere Tanrı da yardım eder.” Aynı zamanda, bize güçlenmiş bir şekilde yaşamamız ve şimdiki anın güzelliği karşısında tamamen canlı olmamız için nazikçe ama kararlı bir şekilde cesaret veren bir taştır. Kaplan gözü taşı cesaret vermesi ile de birçok kişi için yararlıdır.

Fiziksel olarak, kaplan gözü taşı cilde faydaları ile bilinmektedir. Bu taş, hormonları ve vücudun biyokimyasını dengeye getirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, adrenal bezleri tedavi etmek ve omuriliğin hizalanmasına yardımcı olmak için kullanılır. Kırık kemikleri onarmaya ve üreme bozukluklarını tedavi etmeye yardımcı olduğuna da inanılmaktadır.

Duygusal boyutta, bu taş güven ve öz farkındalık getirir. Kendi istek ve ihtiyaçlarımızı ve başkalarının isteklerini görmemize ve saygıyla kabul etmemize yardımcı olur. Kaplan gözü taşı, enerjimizi tüketen olumsuz insanlardan kendimizi ayırmamıza ve bize neşe veren ve büyümemize yardımcı olan arkadaşlar aramamıza yardımcı olur. Kendi duygusal iniş ve çıkışlarımızı dengelememize, bunun yerine iyi hissettiren sabit bir denge bulmamıza yardımcı olur.

Kaplan gözü taşı hangi burcun taşıdır?

Kaplan gözü taşı burçları; Aslan, İkizler ve Boğa burçlarıdır.

Haziran ayının doğum taşı olan kaplan gözü, İkizler burcunun korku ve endişelerini serbest bırakmasına yardımcı olur. Boğa burcunun uyum ve dengeyi bulmasında yardımcıdır. Aslan burcunu harekete geçmeye teşvik eder ve duygularınız tarafından bulutlanmadan kararlar almasına yardımcı olur.

Kaplan gözü taşı hangi çakra ile bağlantılıdır?

Kaplan gözü taşı çakra dengeleme için yararlı bir taştır. Bu taş, Solar Pleksus çakrasına bağlıdır. Bu çakra, kişisel gücü ve özgüveni yönetmektedir. Kaplan gözü taşı solar pleksus çakradaki dengesizlikleri gidermeye yardımcı olacaktır. Kendinizin olabileceğiniz en güçlü, kendinden emin versiyonu olmanıza yardımcı olacaktır.

Solar Pleksus çakra, kendinize daha fazla güvenmeye başlamanızı ve hayatınız boyunca kendi yolunuzu çizmenizi sağlar. Bu çakra, kaplan gözü ile uygun şekilde dengelendiğinde, daha güçlü ve motive hissetmeye başlayacaksınız.

Bu taş, aynı zamanda topraklama çakrası olan kök çakrayı da uyarır. Kök Çakra önemlidir, çünkü kalan çakraların dayandığı temel istikrarın yaratılmasına yardımcı olur. Kök çakra tıkanıksa, diğer çakraların enerjisi azalır. Kaplan gözü taşı, kendinizi kaybolmuş hissetmekten alıkoymaya yardımcı olan topraklama enerjisini teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Kaplan gözü taşı nasıl temizlenir?

Kaplan gözü taşı temizlemek için, taşı gece boyunca tuzlu bir solüsyona koymanız gerekecektir. Bu aynı zamanda enerjisini de şarj edecektir. Sabah tuzlu sudan çıkarın ve taşınızı tatlı suda durulayın. Ardından, 2-3 saat boyunca güneş ışığına koyun ve bu işlemi en az üç ayda bir tekrarlamaya çalışın.

Kaplan gözü taşı zararları var mı?

Neredeyse herkes, kaplan gözü takılar takabilir. Sorun, yalnızca bu değerli taşı yöneten Mars ve Güneş gezegenleri ile çatışan bir gezegenin yönettiği burçlarda ortaya çıkacaktır.

Güneş’in düşmanları Satürn ve Venüs, Mars’ın ise Merkür’dür. Bu da; kova, oğlak, terazi, başak ve boğa burçlarının kaplan gözü taşından uzak durmaları gerektiği anlamına gelmektedir.

Kaplan gözü, aktif ve enerjiktir. Bu nedenle, uykusuzlukla mücadele eden insanlar bundan kaçınmalı veya en azından ne sıklıkta takacaklarını sınırlandırmalıdır. Ayrıca kabus gören kişiler için önerilmemektedir.

Gerçek Kaplan gözü taşı nasıl anlaşılır?

Bu doğal taş, belirli bir parlaklığa sahip bir kuvars türüdür. Bir kaplan gözü taşına baktığınızda ve ışığa tuttuğunuzda cama benzemelidir. Bunu yaptığınızda, parlaklığında gümüş bir ton bile fark edebilirsiniz.

Kaplan gözü taşı hangi taşlarla birlikte kullanılır?

Kaplan gözü taşı, diğer doğal taşlar ile çok iyi çalışır. Aslında, enerjisi yakındaki tüm değerli taşları güçlendirecektir. Malakit, jasper ve çeroit taşları, kaplan gözü ile harika bir uyum oluşturmaktadır.

Filtreleri Göster
Filtreleri Göster