Lapis Lazuli

Gerçeğin taşı ve “zihinsel temizlik taşı” olarak anılan lapis lazuli taşı, insan evriminin bilgeliğine ve tarihine açılan bir kapı olarak bilinir. Bu taşın enerjisi; boğazımızı ve üçüncü göz çakramızı açmak ve içsel görüşü benliğin derinliklerine ve daha yüksek boyutlu alemlere genişletmeyi kolaylaştırır. Burada; içsel bilgeliğimize erişebilir, melek alemleri ile iletişim kurabilir ve ilahi aklın bilgeliği ile bağlantı kurabiliriz.

İkonik mavi rengi sayesinde lapis lazuli taşı, en popüler doğal taşlardan biridir. Ancak, aynı zamanda birçok insan için değerli bir arkadaştır. Fiziksel rahatsızlıkları olanlar veya psikolojik sorunları olanlar için, lapis lazuli taşı özellikleri, fırtınayı atlatmalarına yardımcı olabilir. Özellikleri migren, menopoz ve stres ya da aşırı çalışma ile ilgili rahatsızlıkları giderebilir. Lapis lazuli taşı, aynı zamanda endişeli zihinleri veya yüce manevi özlemleri olanların da dostudur. Ruhsal bir uyanışa başlıyorsanız ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz bu doğal taşı denemenizi öneririz.

Lapis lazuli taşı ile ilgileniyorsanız; özellikleri, faydaları, bakımı, burçlar ve çakralarla olan bağlantısı, temizliği ve daha fazlası hakkında kapsamlı rehberimize göz atabilirsiniz!

Lapis Lazuli taşı nedir?

Lapis lazuli; kükürt, klor hidroksil ve altın renkli benekli kapanımlar ile karıştırılmış sodyum alüminyum silikattan oluşmaktadır. Taşın kendisi her zaman mavi olsa da, bazen mor veya yeşil tonlara da sahip olabilir. Kapanımları taşın sınıflandırılması çok önemlidir ve onlar olmadan tamamen farklı bir taş olur; sodalit…

Taşın ismi, Latince “taş” anlamına gelen “lapis” ve Farsça “mavi” anlamına gelen “lazhuward” sözcüklerinden gelmektedir.

Bileşimi; genellikle lazurit, sodalit, kalsit ve pirit olmak üzere birçok mineralden oluşan bir kayadır ve altın benekler ile zengin bir ortam ile kraliyet mavisi renktedir. Bazen, altın beneklerden oluşan daha açık mavi olabilir ve bazen “denim lapis” olarak adlandırılır. Bu doğal taş, dünyanın en eski madenlerinden elde edilen ve bugün hala kullanılan oldukça değerli bir taştır.

Lapis Lazuli taşı anlamı

Lapis lazuli taşı anlamı, Latince “taş” ve Farsça “mavi” anlamına gelen “lapis” ve “lazhward” sözcüklerinden gelmektedir. Taşın anlamı, İspanyolca ve Portekizce dahil olmak üzere birçok dilde de kullanılmıştır. Lapis lazulinin manevi anlamının, Eski Ahit’ten lapis lazuli’yi gösteren “safir”e atıfta bulunduğuna da inanılmaktadır.

Lapis Lazuli taşı nerede bulunur?

Lapis lazuli taşı en çok Afganistan, Şili, Amerika, Rusya, Mısır ve İtalya’da bulunur. Binlerce yıldır dekorasyon ve mücevherat için kullanılan bu taş; Sümerler tarafından tanrıların ruhlarını içerdiğini düşünülmüştür. Eski Mısırlılar, yıldızlı bir gecede gökyüzüne benzerliği nedeniyle onu tanrılarla bir bağlantı hattı olarak görmüştür.

Lapis Lazuli taşı ne işe yarar? Lapis Lazuli taşı faydaları

Ruhsal aydınlanma ve gelişim söz konusu olduğunda, her şey benlikle başlar. Lapis Lazuli, gerçek kaderimizi ve ilahi amacımızı uyandırmak için ruhlarımızın derinliklerine inmemize yardımcı olur. Gezegenin hayat veren unsuru olan suyun rengi ile bu doğal taş, kendini ifade etmenin ve farkındalığın rengini temsil etmektedir.

Bu değerli taş, aynı zamanda kullanıcısını maneviyatın sessizliği ile hizalayan çok derin meditatif durumları geliştirmektedir. Ruhsal büyüme için fiziksel dünyayı terk etmeye hazır olduğunuzda, lapis lazuli bileklikler bu süreç için mükemmeldir. Uyku sırasında takmak, olumsuz etkilere karşı size psişik bir koruma sağlar. Taşın koruyucu özellikleri, yastığınızın altına tam oturacak ve uykunuzu daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Lapis lazuli; boğaz, gırtlak ve ses tellerine faydalıdır ve endokrin ve tiroit bezlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. İşitme kaybı ve diğer kulak ve burun geçiş problemlerinin üstesinden gelmede de yararlıdır. Bu taş, dolaşımı artırır ve kalp ritmini iyileştirir. Vertigoyu azaltır ve kan basıncını düşürür ve uykusuzluğu hafiflettiği düşünülmektedir. Ayrıca, morlukları azaltır, cilt sorunlarına ve böcek ısırıklarına iyi gelir.

Bu, tüm yönleri ile gerçeğin taşıdır. gerçeği ortaya çıkarır ve öz-farkındalığı ve bu bilginin kabulünü teşvik eder. Bastırılmış olabilecek şeylerin rahatlamasını ve bunların yüzeye çıkmasını sağlar, hastalığı veya bastırılmış öfkeyi azaltmaya yardımcı olur ve geri çekilmeden veya ödün vermeden kendinizi ifade etmenize izin verir.

Lapis Lazuli taşı nasıl kullanılır?

Lapis lazuli bileklik ve takıları takmak için en iyi zaman, Cumartesi gecesidir. Taşın güçleri, içsel sezginizi derinden güçlendirebilir ve aydan yüzeyine daha fazla enerji üretebilir. Vedik astrolojisine göre lapis lazuli; kullanıcısına Satürn’ün uğurlu bir etkisini veren bir Satürn gezegeninin taşıdır. Bazıları, bilinci ve bilgeliği artıran Jüpiter gezegeni tarafından yönetildiğini de düşünmektedir.

Lapis lazuli taşının faydaları, yalnızca beden için değil, ev için de geçerlidir. Eve yerleştirildiğinde; koruma getirebilir ve evin içine pozitif enerji katabilir. Çevreyi sakinleştiren ve barış ve uyum üretebilen tüm aile bireylerindeki enerjiyi nötralize edebilir. Evinizin içinde yalnız olduğunuzda, içsel değerinizi daha derinden anlamak için düşüncelerinizi ve duygularınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Depresyondan, stresten veya kaygıdan uzak olan bu taş, ailelerin içindeki yaraları iyileştirme gücüne sahiptir.

Lapis Lazuli taşı nasıl temizlenir?

Enerjilerinin korunması için tüm doğal taşların düzenli olarak temizlenmesi ve şarj edilmesi önemlidir. Peki, Lapis Lazuli taşı suya girer mi? Evet…

Lapis lazuli taşı temizlemek için, sıcak olmayan sabunlu suyu tercih edebilirsiniz. Parlak bir görünüm için, güneş ışığında temiz bir havlu üzerinde kurutabilirsiniz. Enerjik olarak şarj etmek söz konusu olduğunda ise; adaçayı tütsü, dolunay gibi yöntemleri tercih edebilir veya durgun enerjileri emmesi için hematit taşının yanına koyabilirsiniz.

Lapis Lazuli taşı burcu hangisidir?

Lapis lazuli taşı burcu; yay, kova ve balıktır. Yayların ateşli ve dürtüsel doğasını tamamlar. Bir Yay, risk altındayken yeni bir fikre veya projeye atlamak istediğinde, lapis lazuli taşı ona huzurun da önemli olduğunu hatırlatabilir.

Lapis lazuli taşı özellikleri Kova ve Balık için de uygundur. Sakinleştirici ve su gibi görünen bu taş, her iki burcun da doğasıyla mükemmel bir uyum içindedir.

Safir ile birlikte, lapis lazuli de genellikle Eylül ayı doğum taşı olarak bilinir. Derin mavi ve sıcak benekleri; yazın kapanışının ve sonbaharın başlangıcının sessiz, dalgın doğasını çağrıştırmaktadır.

Lapis lazuli taşı hangi çakra ile bağlantılıdır?

Lapis lazuli çakra ilişkisine gelince, üçüncü göz çakrası en çok ilişkilendirilen çakradır. Üçüncü göz çakrası alnınızda, gözlerin arasında bulunur. Gözler, burun, yüz ve beş duyu ile bağlantılıdır. Burası, psişik güçlerin ve yüksek sezginizin merkezidir. Üçüncü gözünüz açık olduğunda, dünyayı net bir şekilde görmenize ve kendi sezgilerinize güvenmenize yardımcı olur. Negatif eğilimlerden kurtulmak ve bencil alışkanlıkları kırmak daha kolay hale gelir.

Lapis lazuli taşı, üçüncü göz çakranızın açık kalmasına ve özgürce akmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, yeniden açmaya çalışırken tıkanmış bir üçüncü göz çakrasının olumsuz etkileriyle başa çıkmada da faydalıdır.

Boğaz çakrası, iletişim ve kendini ifade etme ile bağlantılıdır. Bu taş, sizi ruhsal benliğinizle temasa geçirerek ve hem olumlu hem de olumsuz duygularınızla temasa geçerek bu konuda yardımcı olabilir. Öfkeyi açık ve yapıcı bir şekilde ifade etmektense bastırmayı daha kolay buluyorsanız, nedenini düşünmek için lapis lazuli taşı ile biraz zaman geçirmeyi deneyebilirsiniz.

Lapis Lazuli taşı hangi taşla kullanılır?

Lapis lazuli taşı, kendi başına her zaman güzeldir. Ancak, onu diğer bazı taşlarla birleştirmek, gücünü artırabilir ve çevrenizde daha da fazla denge yaratabilir. Lapis lazuli taşı kullananlar; turkuaz, ametist, akik ve beyaz inci ile iyi uyum sağladığını belirtmektedir.

Tüm bu taşları birlikte takı olarak takabilir ve lapis lazulinin enerjisini genişletebilir ve hayatınıza yepyeni bir derinlik getirebilirsiniz.

Lapis Lazuli taşının gerçeği nasıl anlaşılır?

Lapis lazuli taşının taklitleri oldukça yaygındır. Bu nedenle, orijinalliğinden emin olmak için dikkatlice analiz etmeniz gerekir. Gerçek lapis lazuli daha mat ve daha koyu bir gölgeye sahiptir, sahte olanlar ise daha camlı ve daha yansıtıcı olacaktır.

Bazı sahte versiyonları, kalsitten oluşan altın beneklerden yoksun olacaktır. Bu nedenle, taşınızın bunları içerdiğinden emin olun. Gerçek lapis lazuli ağır, sağlam ve doğal ışık altında tutulduğunda mistik bir derinliğe sahip görünmektedir.

Siz de lapis lazuli bileklik satın alarak, onun mistik güçlerinden ve şifalı özelliklerinden yararlanabilirsiniz…

Filtreleri Göster