Opal

Opal taşı, her zaman farklı pastel renkleri yansıtma konusundaki harika yetenekleri ile bilinir. Bununla birlikte, sıcak renkler yaymaları bakımından benzersizdir.

Opal taşı, ismini Latincede “değerli taş” anlamına gelen “opalus” ve Sanskritçe “upala” sözcüklerinden almaktadır. Üç farklı türü vardır. Birincisi, gökkuşağı opaldir. Bunlar, birçok yerde yanardöner inci parlaklığında bulunur. Ateş opal çeşidi de vardır. Bunlar, çoğunlukla Meksika’da yarı saydam kırmızı veya turuncu ve bazen yeşil yanıp sönen halde bulunur. Bu doğal taş, dünya arzının %97’sini üreten Avustralya’nın ulusal değerli taşıdır.

Eski zamanlarda, iyi şans ve mutluluğun taşı olarak saygı görmüştür. Çok sayıda rengi ile opal taşının, diğer birçok değerli taşın özelliklerini taşıdığı düşünülüyordu. Ayrıca, eski Romalılar tarafından göz hastalıklarını iyileştirme gücüne sahip olduğuna inandıkları için “göz taşı” olarak adlandırılmıştır.

Bu doğal taş, birçok nedenden dolayı sevilen bir taştır ve herhangi bir mücevher koleksiyonu için mükemmeldir. Peki, opal taşının özellikleri ve faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Bu değerli taş hakkında bilmeniz gerekenler hakkında kapsamlı bir rehber hazırladık…

Opal taşı nedir?

Opal, gökkuşağının her rengini içeren en güzel örnekleri ile muhteşem bir doğal taştır. Eşsiz iç renkleri, ‘renk oyunu’ olarak adlandırılan bir fenomen olan doğanın yarattığı en büyüleyici görsel efektlerden biridir.

Opal taşı, genellikle “opalescence” olarak bilinen güzel bir yanardönerliğe sahip oldukları için iki kat daha fazla çekicidir. Mücevher kalitesinde olanlarda görülen renk oyunu, ışığın kırılmasından kaynaklanmaktadır.

Opalin gövdesi, aralarındaki boşluklarda sıkışmış nem ve katılaşmış asitlerle sıkıca paketlenmiş silikon toplardan oluşur. Işık mücevhere girer, silisin kavisli yüzeylerinden seker ve mücevherden geri yayılır.

Hidratlı silikon dioksitten oluşan opal taşı, kayalardaki boşluklarda ve yarıklarda jel benzeri maddeler biriktirdiğinde oluşur. Genellikle, kaplıcaların bulunduğu alanların çevresinde bulunmaktadır.

Bu doğal süreç, aslında oldukça sık meydana gelir, ancak genellikle ortaya çıkan taş, atomları taş içinde rastgele düzenlenmiş, yani kristal yapı olmadığı anlamına gelen cansız bir opaldir. Bununla birlikte, mücevher kalitesindeki opal taşı, düzgün bir şekilde düzenlenmiş bir kristal yapıya ve neredeyse her zaman bir renk oyununa sahiptir.

Opal taşı anlamı

Geleneksel olarak, opal taşı Ekim ayının doğum taşı olarak kabul edilir. Opal taşının anlamı, kullanıcısına şans, sağlık ve sevgi getirmesinden gelir. Opal taşının anlamı ve isminin kökeni hakkında farklı görüşler vardır. Teorilerden biri, bunun Yunanca “renk değiştiren” anlamına gelen “opalus” sözcüğünden geldiğidir. Sözcük, aynı zamanda eski Hint Sanskritçe ‘değerli taş’ anlamına gelen upala kelimesinden de gelmiş olabilir.

Onunla ilgili en büyüleyici hikayelerden biri, Kleopatra’nın aşkıyla ilgilidir. Anthony, Mısır kraliçesi tarafından büyülenmiştir ve ona gerçekten özel bir hediye vermek istemiştir. Bunu da sadece bir opal ile yapabileceğine karar vermiştir. Kısa süre sonra, Anthony zarif bir opal yüzük görür. Tek sorun, onun bir Roma senatörüne ait olmasıydı.

Anthony, yüzüğü satması için ona baskı yapmaya çalışır ve ona değerinin 4 katını teklif eder. Ancak adam, değerli opal yüzüğünü bırakmak istemez. Anthony’e hayır demekten korktuğu için evini, karısını, çocuklarını ve yüzüğünü alıp Roma’dan kaçmayı ve asla geri dönmemeyi seçer.

Opal taşı nerede bulunur?

Opal taşı; Afrika, Avrupa ve Asya dahil tüm dünyada bulunur. Ancak mücevher uzmanları, bu parıldayan değerli taşın en iyi örneklerinin Avustralya’dan geldiği konusunda hemfikirdir.

Opal taşı özellikleri

  • Özellikleri: Kişisel güç, sezgi, korkuyu giderme
  • Çakralar: Renge göre değişir
  • Titreşim: 5.5- 6.5
  • Element: Toprak, su
  • Burçlar: Yengeç, Terazi, Akrep, Balık
  • Doğum taşı: Mart, Ekim
  • Evlilik Yıldönümü: 12 ve 14. Yıl
  • Titreşim: 8 numara

Opal taşı, Mohs ölçeğine göre 5.5 – 6.5 sertlik derecesine sahip hidratlı bir silika mineraloididir. Su ile birbirine bağlanmış mikroskobik silika kürelerinden oluşmaktadır. Bu küreler düzenli bir oluşum içinde bir araya getirildiğinde, taşta “ateş” olarak bilinen gökkuşağı renklerinin oyununu yaratarak ışığın kırılmasına neden olur.

Opal taşı ne işe yarar? Opal taşı faydaları

Zihninizde yarışan düşüncelerle mücadele ediyor, acı veren anıları atlatmayı umuyor olabilirsiniz. Opal taşının yatıştırıcı su elementleri, düşüncelerinizle yüzleşmeye ve onları düzenlemeye çalışırken duygularınızı dengelemenize yardımcı olabilir.

Opal taşı, kalp ve üçüncü göz çakralarını birbirine bağlayarak hem düşünce hem de duygu ile nasıl hareket edeceğimizi öğrenmemizde bize destek olur. Duygu tarafından yönetildiğini hisseden herkes için, büyümeye yardımcı olmak için kalbe ve zihne nazikçe katılabilir.

Opal taşı, onu elinde tutanlarda hayal gücünü ve yaratıcılığı teşvik ettiği için saygı gören bir taştır. Bir sanat icraat ederken elinizde opal taşı tutmak, işinizle ilgili ilham almanıza ve uyum içinde olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, yaşınız kaç olursa olsun, bu enerji verici taş, size gençliğin ve kaygısız doğasının her zaman elinizin altında olduğunu hatırlatacaktır.

Bu taş, geçiş evresi yaşayan herkes için mükemmel bir yardımcıdır. Ayrıca, uzun tarihi boyunca şanslı bir taş olarak kabul edilmiştir. Kalbin iyileştirici sorunları için duygusal dengeyi sağlamaya yardımcı olur. İyileştirici özellikleri, duygusal bedeninizi sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olan, sevgi, barış ve umut duygusu getirmek için kalbi temizleyen ve sakinleştiren yumuşak bir frekansa sahiptir.

Opal; korku, endişe veya endişe ile yardımcı olabilir. Stresi dağıtmada ve duygusal olarak daha merkezli ve sakin olmamıza izin vermede faydalıdır. Güçlü enerjisi, fiziksel kalbi yatıştırmaya ve düzensiz kalp atışlarına yardımcı olabilir.

Opal taşı hangi burcun taşıdır?

Opal taşı burcu, su grubu burçlarıdır. Bunlar, geçmişleriyle derin duygusal bağlar yaşayabilen ve eski acıları serbest bırakmak ve kendilerini harika fırsatlarla dolu bir geleceğe açmak için yardıma ihtiyaç duyan Yengeç, Akrep ve Balık burçlarıdır.

Opal taşı hangi çakra ile uyumludur?

Opal taşı; kalp çakrasını temizleyen bir taştır. Deneyimlemeye izin verir ancak duygular tarafından yönetilmez ve ilişkileri güçlendirir. Üçüncü göz çakrasındaki tıkanıklıkları da temizler ve bu da net ve amaçlı düşünmemize yardımcı olur. Opal, olumsuz duyguları temizlemede harikalar yaratır. Ruhu yenilenmiş bir sevinçle doldurarak, eski yaraların yerinde tutkular büyüterek kaybolmalarına yardımcı olur.

Filtreleri Göster