Sitrin

İyileştirici özellikleri için kullanılan sitrin taşı; para, bolluk, şans ve refah getiren gerçekten değerli bir taştır. Tezahür yetenekleri ile ünlü olan bu doğal taş, kullanıcısının hayatına sevgi ve neşe getirir.

Sitrin taşı, zihninizdeki olumsuzlukları dışarı atar. Pozitif enerjiyi çeken ve depresyonu azaltan ruhsal özelliklere sahiptir. Başarı ve refah getirmek için değerli bir taştır. Bu nedenle “Başarı Taşı” olarak da adlandırılmaktadır. Zenginlik ve iyi şansın bir tezahürüdür.

Tüccarın taşı” olarak da bilinir. Bunun nedeni, finansal hayat için iyi çalışmasıdır. Bu taş, servet edinmenin yanı sıra, onu korumaya da yardımcı olur. Cüzdanda tutulursa harcamaları da kontrol etmenize yardımcı olur.

Bu değerli taşı koleksiyonunuza eklemekle ilgileniyorsanız, onu biraz daha yakından tanımak için sitrin taşının faydaları, özellikleri, kullanımı ve hakkında bilmeniz gerekenleri derlediğimiz bu kapsamlı rehbere bir göz atın…

Sitrin taşı nedir?

Sitrin taşı, kuvars kristal ailesinden gelen sarı değerli bir taştır. Güzel görüntüsü nedeniyle, Kraliçe Victoria onu mücevherlerde ve dekorasyonda kullanmıştır. 20.yüzyılın başlarında, hem mücevheratta hem de giyim, mimari ve mobilyada bir moda sembolü olarak kullanılmıştır.

Sitrin taşının özelliği, şeffaf veya koyu sarı renkte bile birçok tonda olabilen güzel sarı rengidir. Nadir bulunması nedeniyle, piyasada bulunan değerli taşların çoğu ısıl işlem görmüş dumanlı kuvars veya ametist taşlarıdır.

Rengi, limon sarısından kehribar tonlarına kadar değişebilir. Sarı rengi, kuvarstaki demir izlerinden kaynaklanmaktadır. Doğada çok nadiren meydana gelir. Gerçek sitrin taşı, neredeyse her zaman soluk sarı renktedir. En çok aranan versiyonları berrak kızıl-kahve rengidir, ancak bu, özellikle doğal olarak oluşan sitrin için son derece nadirdir.

 Sitrin taşı anlamı

Sitrin taşının anlamı, Fransızca’da “limon” anlamına gelmektedir. Adı, taşın güzel sarı tonları ile ilişkilidir.

Tarih boyunca bu taş; “tüccar taşı”, “İspanyol topaz”, “Altın topaz” ve “Safranit” gibi isimlerle anılmıştır.  Sitrin taşının anlamı, güneşin gücü tarafından yönlendirilen kişisel iradeyi güçlendiren rahatlatıcı enerjisiyle ilişkilidir.

Bu taş canlandırma, yaratıcılık, umut ve hayaller için kullanılır. Dolu bir hayat yaşamayı, yeni başlangıçları, hayallerinizin peşinde koşmayı, özgür düşünmeyi, mutluluğu, neşeyi, bilgeliği ve zekayı teşvik eden bir taştır.

Sitrin taşı nerede bulunur?

En bol doğal sitrin taşı kaynakları Bolivya, Madagaskar, Meksika, İspanya ve Uruguay’da bulunmaktadır. Altın rengine ısıl işlem uygulanmış ametist taşları genellikle Brezilya’dan çıkarılmaktadır. Ancak Fransa, Rusya, Amerika’da da kaynakları bulunmaktadır.

Sitrin taşı özellikleri

 • Mineraloji: Kuvars ailesi
 • Renk: Sarı, derin altın sarısı, bal kahvesi
 • Sertlik: 7 (Mohs ölçeği)
 • Ruhsal: Duyarlılık, enerji koruması, netlik, manevi görüş
 • Duygusal: Özgüven, olumsuz duygular, iyimserlik, saldırganlık
 • Zihinsel: Zihinsel netlik, irade gücü, güven, cinsellik
 • Fiziksel: Dayanıklılık, zeka, bilgelik, konsantrasyon, mide bulantısı, kusma, sindirimi iyileştirme
 • Nadirlik: Nadir
 • Gezegen: Jüpiter
 • Parlaklık: Camsı
 • Menşei: Afrika, Amerika, Brezilya

Sitrin taşı ne işe yarar? Sitrin taşı faydaları

Sitrin taşının para taşı olarak bilindiğinden yukarıda bahsetmiştik Bu taş, kendinize olan güveninizi arttırır ve para konusunda sahip olduğunuz olumsuz zihniyeti ortadan kaldırır. Daha fazla çalışmak ve problemlerinizi kendi başınıza analiz etmek için enerjinizi artıracaktır.

Rengi güneş kadar parlak olduğu için paranın etrafındaki negatif enerjiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bir kez kullanmaya başladığınızda, para konusunda tüm zihniyetiniz değişmeye başlayacaktır. Bu, ayrıca bolluk ve bereket taşıdır. Titreşimini somutlaştırarak ve kucaklayarak finansal özgürlüğe ulaşmamıza yardımcı olabilecek canlandırıcı bir taştır.

Neşe ve mutluluk duygularıyla rezonansa girer. Yaratıcı ve fiziksel enerjimizi artırır. Bu nedenle, sitrin taşının onu taşıyanlara iyi para getireceği söylenmektedir. Bu ayrıca, bir işe başlarken elinizde bulundurmak için mükemmel bir taştır.

Daha fazla özgüven ve hedefinize ulaşmak için cesaret bulmak istiyorsanız, etrafınızdaki bu güzel enerjik motive edici taşı bulundurun. Sitrin taşı ile bağ kurduğunuzda; dünyayla yüzleşmek için daha odaklı, kendinden emin ve enerjik hale geldiğinizi deneyimleyeceksiniz.

Sitrin taşının özellikleri, fiziksel bedende de kendini göstermektedir. Bu; dayanıklılığı, enerji seviyelerini artıran, zekayı, konsantrasyonu, bilgeliği, kendine güveni ve zihinsel berraklığı artıran enerji artırıcı özellikleri ile ilgilidir. Büyüme ile ilgili hormon üretimini dengelemek için de faydalıdır. Sitrin taşı ayrıca; sindirimi, besin emilimini artırır, gıda isteksizliklerini azaltır ve metabolizmayı geliştirir.

Sitrin taşı nasıl kullanılır?

Sitrin taşı, mutluluk artırıcı özellikleri ile hayatınızın her alanında kullanabileceğiniz bir taştır. Mutlu taş olarak bilinir, çünkü enerjinizi yükseltir. Böylece, daha yüksek bir titreşime sahip olabilirsiniz. Daha mutlu olduğunuzda, daha özgüvenli ve yetenekli olursunuz. Ve bu, hepimizin çabaladığı bir şeydir. İyiyi görmekte veya olumsuz duygularla mücadele etmekte zorlanıyorsanız, sitrin taşını evinize getirebilirsiniz. Canlı enerjisi, ihtiyacınız olan tüm mutlu hisleri uyandıracaktır!

 • Evinizi köşelerine sitrin doğal taş kütleler yerleştirin. Taşları, her gün gördüğünüz noktalara yerleştirin. Örneğin, hazırlanırken görebilmeniz için banyonuza, çalışma saatlerinde modunuzu yüksek tutmak için masanıza koyabilirsiniz.
 • Sitrin taşı takılar takmak, onun iyileştirici özelliklerinden yararlanmanın ve aksesuarlarınıza biraz sıcaklık getirmenin eğlenceli bir yoludur. Bu şekilde, gün boyunca onunla daha derin bir bağlantı kuracak ve yaşamınız boyunca ışık saçmaya başlayacaksınız. Bir şeyler ters giderse, iç sevincinizle yeniden bağlantı kurmak için taşa dokunabilirsiniz.
 • Takı kullanmıyorsanız; cebinize, çantanıza veya cüzdanınıza küçük taşlar koyun ve mutlu enerjisini gittiğiniz her yere taşıyın. Kötü bir şey olursa, ihtiyacınız olan mutluluk artışı için yakındaki taşa dokunun.

Sitrin taşı hangi burcun taşıdır?

Sitrin taşının burcu Yengeç ve Aslan2dır. Bu taş, geleneksel doğum taşı listesinde Haziran ayında doğan insanlarla ve modern olarak Kasım ayında doğan insanlarla ilişkilendirilir. Sarı renkli taşlar, Yengeç burçları için ideal olarak kabul edilirken, Aslanlar da altın renkli taşları kullanmalıdır.

Sitrin taşı bileklik ve takılar takmak; mutluluğu, coşkuyu artıracak, başarı getirecek ve güç seviyelerini artıracaktır. Bu taşın sıcak rengi, güneş ve ışıkla da ilgilidir.

Sitrin taşı hangi çakra ile bağlantılı?

Sitrin, tüm çakraların enerjilerini eterik düzlemle dengelemek için kullanılan ilginç bir doğal taştır. Sitrin taşının çakrası Solar Pleksus ve Kök çakralarıdır. Solar pleksus çakrasını aktive etmek ve kök çakraya enerji vermek için kullanılır.

Meditasyon için de harika bir taş olan sitrin, düşüncelerinizi merkezleyecek ve arındıracaktır. Daha net bir zihin, daha yüksek benlik saygısına yol açacak ve yaşamdaki yolunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır. Sitrin taşı ile meditasyon yapmak için, meditasyon sırasında onu elinizde tutabilirsiniz.

Filtreleri Göster