Tanzanit

Tanzanit taşı, 1967’de keşfedilen oldukça yeni bir doğal taştır. Yalnızca Tanzanya’da, Kilimanjaro Dağı’nın eteklerinde bulunmaktadır. Zoist mineralinin mavi mor çeşididir. Adını, keşfedildiği Tanzanya’dan almıştır.  Ve buradaki kabileye göre bu taş, şefkat ve dinginliğe ilham veren manevi bir taştır. Işıkta açıldığında rengi maviden menekşe rengine çevirmesi ile dikkat çekmektedir.

Tanzanit bir dönüşüm taşı olarak kabul edilir. Bu özelliği, sahip olduğu yüksek titreşimden kaynaklanır. Yüksek miktarda enerjiye sahip bir taştır ve birçok kişi tarafından ruhsal ve fiziksel şifa için kullanılmaktadır.

Yüksek enerjisi nedeniyle, derin meditasyon ve kalp ile zihni bir araya getirmek için mükemmel bir koruma ve güvenlik taşıdır. Üçüncü göz çakrasının yavaşça açılmasına yardımcı olduğu ve herhangi bir şeyin bunaltıcı olmasını engellediği söylenmektedir. Üçüncü gözü ve psişik güçleri açmak için, tanzanit taşı ile kaşın ortasında saat yönünde ve kapatmak için saat yönünün tersine bir daire çizin!

Tanzanit taşının faydaları ve şifalı özellikleri ile ilgileniyorsanız, koleksiyonunuza eklemeden önce onun hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin…

Tanzanit taşı nedir?

Tanzanit taşı, aslında bir mavi zoisttir ve Epidot mineral grubunun bir üyesidir. İsmi, keşfinden sonraki ilk birkaç yıl için özel pazarlama haklarına sahip olan Tiffany’s tarafından verilmiştir ve bu isim, Tanzanya’da bilinen tek kaynağın bir yansımasıdır.  Son yıllarda, mavi safirden sonra piyasadaki en popüler değerli taşlardan biri haline gelen tanzanit, sınırlı bir bilinen arza sahip ancak sürekli artan bir talebe sahip tek doğal taş türüdür. Mevcut kaynaklarının önümüzdeki yıllarda tükenebileceği yaygın olarak kabul edilmektedir, bu nedenle “tek nesil doğal taş” olarak da bilinmektedir.

Tanzanit taşının rengi, safiri andıran koyu maviden daha açık menekşe mavisine kadar değişebilir. Üç popüler rengi, farklı açılardan bakıldığında genellikle mavi, mavi-mor veya menekşedir. Daha büyük tanzanitler, genellikle açık mavi-mor olarak görünür ve daha küçük olanlardan daha yoğun mavi renkte olma eğilimindedir.

Tanzanit taşının anlamı

Hem rengi hem de diğer fiziksel ve kimyasal özelliklerinden dolayı, bir “dönüşüm taşı” olarak bilinmektedir. Bu taş, sadece kullanıcısını korumakla kalmaz, aynı zamanda ruhsal keşif ve derin meditasyona izin veren yüksek titreşim enerjisi yayar. Tanzanit taşının anlamı, kalbi ve zihni birleştirmesi ile ilişkilidir. Bu taş, şefkatli bir kalp ve aydınlanmış bir zihin tarafından yönlendirilen dengeli bir yaşam yaratmak için yararlıdır.

Tanzanit taşı nasıl oluşur?

Kilimanjaro Dağı’nı oluşturan tektonik levha aktivitesinin ve aşırı ısı ve basıncın, tanzanit tortusunu üreten olayla aynı olduğuna inanılıyordu. Doğa, bölgesel metamorfizma adı verilen süreçle 585 milyon yıl önce tanzanit üretmiştir.

Bu süreçte, tektonik plakalar çarpışır. Her bir tektonik plakanın magmatik kayası, aşırı ısı ve basınç nedeniyle birbirine dönüşür. Bu kayalar erime noktasına yaklaştığında, daha sonra taşı oluşturan kristal yapılar üretir. Birleştirilmiş iki plakanın her biri, karıştırıldığında yalnızca bir alana özgü olabilen çeşitli mineraller içerir. Bu eşsiz kombinasyon, muhtemelen tanzanitin nadirliğini ve neden dünyanın sadece bu tarafında bulunduğunu açıklamaktadır.

Tanzanit taşının rengi

Tanzanit taşının rengini yaratan, vanadyumun varlığıdır. Bu doğal taş, farklı açılardan bakıldığında birden fazla renk olarak görünebilmesine neden olan ekroizm olarak bilinen oldukça belirgin bir özelliğe sahiptir. Tanzanit mor, gri veya mavi olarak görülebilir. Bir akkor ışık altında bakıldığında; mavi ve moru en büyülü şekilde karıştırarak daha da mor görünebilir.

Tanzanit taşı nerede bulunur?

Tanzanit taşının bilinen tüm yatakları, kuzey Tanzanya’da, mücevher ticaret kasabası Arusha yakınlarındaki Merelani adlı bir yerde küçük bir alanla sınırlıdır.

Tanzanit taşı Türkiye’de var mı?

Tanzanit taşı, Tanzanya dışında dünyanın herhangi bir yerinde bulunmamaktadır.

Tanzanit taşı özellikleri

  • Enerji: Alıcı, projektif
  • Element: Hava, ateş, su, toprak
  • Gezegen: Jüpiter
  • Gücü: Büyü, aşk, şifa
  • Rengi: Menekşe
  • Sertlik: 6.5
  • Burç: Yay, Balık, Başak
  • Doğum taşı: Aralık

Vanadyum kimyasal elementinin varlığı, taşın mavi rengine neden olur. Bu taş, diğer doğal taşlardan farklı olarak birçok alıcıya, özellikle mavi topaz ve safir ile ilgilenen ancak bütçesi olmayanlara hitap etmektedir. Canlı mavi tonlarından açık maviye uzanan renk yelpazesi, aynı zamanda farklı tonlarda ve doygunluk seviyelerindedir.

Pleokroikt bir taştır. Bu da, farklı kristalografik yönlerden bakıldığında farklı renkler gösterebileceği anlamına gelmektedir.

Tanzanit taşı ne işe yarar? Tanzanit taşı faydaları

Tanzanit taşı kullananlar, bağışıklık sistemini desteklemeye ve canlılığı artırmaya yardımcı olabileceğini söylemektedir. Bu taş, hücrelerin, cildin ve saçın yenilenmesini destekler ve tıbbi veya cerrahi müdahalenin yan etkilerine karşı korur. Tanzanit taşının faydaları arasında ayrıca; psikolojik bozuklukları, stresi ve gerginliği desteklemesi de yer alır. Bu taş, migren baş ağrılarını hafifletebilir ve danışmanlık gibi diğer tedavilerle birlikte kronik alkolizmi iyileştirmede yardımcı olabilir

Mutluluğu artırmaya ve endişeleri gidermeye yardımcı olabileceği söylenir. Bu nedenle, iş ortamında çok popülerdir. Tanzanit, kendinize karşı daha sevgi dolu ve şefkatli hissetmenize yardımcı olabilir. Korkunun korkunun üstesinden gelmenize ve kendinize ve başkalarına olan güveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Hayatı değiştirmesinin dışında, küçük sorunları çözmenize yardımcı olur. Bazı kullanıcılara göre bu değerli taş, kalbinizden kolayca ve özgürce konuşmanızı sağlamaktadır.

Tanzanit taşı, aynı zamanda “işkoliğin taşı” olarak da bilinir. Çünkü, ona çekilen birçok kişi bu kişilik özelliğine sahiptir ve taş, kişinin yavaşlamasına ve sakinleştirmesine yardımcı olacaktır. Bu yavaşlama, konsantrasyona yardımcı olacak ve bu da kişinin hayatının daha fazla alanında başarı getirecektir. Son derece aktif insanlar için çok dengeleyicidir. Kişinin kişiliğindeki aşırılıkları dengeler ve yumuşatır.

Tanzanit taşı, stresi azaltır ve uyumun yanı sıra soğukkanlılığı ve dengeyi de geliştirir. Kullanıcısını ruhsal alemlere açar ve hayatta bazı şeylerin neden olduğunun anlaşılmasına yardımcı olur. Kişiye, hedeflediği hayatı elde etmek için gerekli yönde istikrarlı bir şekilde hareket etmesi gereken farkındalığı ve iç görüyü verir.

Tanzanit taşı burcu hangisidir?

Tanzanit taşı, Aralık ayının doğum taşıdır ve kış ortasında doğanlar için harika bir doğum günü hediyesidir. Tanzanit ayrıca, 24. evlilik yıldönümlerinde hediye edilen değerli bir taştır.

Tanzanit taşı hangi çakra ile uyumludur?

Tüm seviyelerde ruhsal farkındalığı arttırdığı için, tanzanit taşı çakra meditasyonu için harikadır. Bu taş, önce üst çakraları ve ardından üçüncü gözü açarak kişinin psişik deneyimlere daha duyarlı olmasını sağlar. Yüksek titreşimli bir taş olan tanzanit, hem melek alemlerine hem de kişinin kendi ruh rehberlerine bağlantılar sağlayacaktır.

Bu taş, kalp ve üçüncü göz arasında bir enerji bağlayarak, kalp merkezini zihin için daha görünür hale getirerek başlar. İletişimin iletişimin tüm yönlerini bir araya getirerek kalp ve boğaz çakralarını harekete geçirecek ve uyaracaktır. Daha sonra, onları bu enerjileri ruhsal bağlantıya bağlayan üçüncü göz çakrayı açar. Bu aktivite sırayla durugörü, tezahür ve psişik güç için tüm çakra merkezlerini uyaracak ve açacaktır. Bu yolculukta koruma da sağladığı için, çok güçlü bir taştır.

Tanzanit taşı değerli mi?

Renkli değerli taşlar için resmi bir kalite derecelendirme sistemi yoktur. Bu nedenle uzmanlar, onu berraklık, renk, kesim ve karat ağırlığına göre değerlendirmeyi seçmektedir.

Bazen, taşın gayri resmi olarak A, AA, AAA ve AAAA olarak derecelendirildiğini görebilirsiniz. ‘A’ iyi netliği, rengi ve kesimi ve ‘AAAA’ mükemmel kaliteyi temsil eder. Uzmanlar, tanzanit taşı satın almak için, genellikle AA veya AAA kalitesine yatırım yapmanızı tavsiye etmektedir. Bu dereceler sırasıyla ‘çok iyi’ ile ‘mükemmel’ anlamına gelir ve her ikisi de paranızın karşılığını fazlasıyla verir.

Tanzanit taşı nasıl temizlenir?

Tanzanit taşı, titanyum kadar sert olmasına rağmen bir taştır ve bu nedenle kırılgandır. Bu nedenle, tanzanit takılarınızı her zaman sert darbelerden ve ani sıcaklık değişikliklerinden korumalısınız. Ultrasonik temizleyicilerden kaçınılması da tavsiye edilir. Peki, tanzanit taşı nasıl temizlenir?

Tanzanit taşı temizlemek için en güvenli yol; sabunlu ılık su ve yumuşak bir bezle iyice durulamak ve ardından hafifçe kurutmaktır. Taşın çizilmesini önlemek için diğer doğal taşlardan ve elmastan uzakta, kendi kutusunda saklamaya özen gösterin.

Tanzanit taşı nasıl anlaşılır?

Tanzanit taşının %99.9’u morumsu kahve renginde çıkar. Bu nedenle, mücevher tasarımlarında kullanıldığında, mavi-mor tonların ortaya çıkmasını teşvik etmek için ısıl işleme tabi tutulur. Doğal olarak şeffaf mavi olanları sadece birkaç kez bulunmuştur ve taşların yeraltında aşırı ısıya maruz kaldığı tahmin edilmektedir.

Filtreleri Göster