Turkuaz

Turkuaz, en popüler doğal taşlardan biridir. Hemen her kıyafetle uyum sağlamasının dışında, aynı zamanda manevi faydalara da sahiptir. Mitr olarak, neden bu kadar çok insanın turkuaz taşı seçtiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir rehber hazırladık.

Turkuaz taşı, en güçlü metafiziksel şifa taşlarından biridir. Bu taş, henüz “metafizik” sözcüğü icat edilmeden önce de metafiziksel iyileştirici güçlere sahiptir. Kızılderililer, onlardan önce Tibetliler ve onlardan önce Mısırlılar, bu taşa hayran kalmış ve onu büyük iyileştirici güçlere sahip olarak kabul etmişlerdir. Turkuaz taşının faydaları, sadece bu kültürlerde değil, dünyanın diğer birçok yerinde de çok güçlü olarak kabul edilmiştir.

Bu doğal taş, Aralık ayında doğanlar için doğum taşıdır. Serin mavi tonları, tüm kış çocukları için de  harika bir hediye olacaktır! Aynı şekilde, Oğlak veya Yay burcu iseniz, turkuaz sizin için mükemmel bir taştır.

Siz de, koleksiyonunuza bu değerli taşı eklemek ile ilgileniyorsanız, turkuaz taşının faydaları, özellikleri, kullanım alanları ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Turkuaz taşı nedir?

Gözenekli bir doğal taş olan turkuaz taşı, kuvarsın hemen altında Mohs mineral sertliği ölçeğinde 5-6 arasında bir sertlik derecesine sahiptir. Günlük nesneler ile karşılaştırıldığında, çelik bir çividen daha yumuşak bir taştır.

Turkuaz taşı, özellikle Amerika’nın Güneybatısı ve Orta Doğu’da mücevheratta yaygın olarak bulunan bir mineraldir. En eski koruma tılsımlarından biridir ve birçok antik kültürde zenginlik ve refahın sembolü olmuştur. Manevi dünyayla bir bağlantı ile de ilişkilendirilmiştir.

Turkuaz taşının rengi; turkuazdan maviye, hatta bazen sarıya kadar değişebilir. Mavi tonlarını; bakırdan, yeşili krom ve vanadyumdan, sarı tonlarını ise demirden almaktadır. Bu taş, 4-8 ​​karat civarında satılmaktadır. Daha büyük mücevherler, genellikle dekoratif parçalar olarak harikadır.

Turkuaz taşlarının çoğu opaktır ve matris adı verilen renkli örümcek ağı benzeri kapanımlara sahiptir. Matris desenleri, nefes kesici güzelliktedir ve siyahtan altına kadar çeşitlilik göstermektedir. Mücevher kalitesinde olanları, tipik olarak oymalara oyulmuştur.

Turkuaz taşı anlamı

Turkuaz taşının anlamı, 17. yüzyıldan kalma Fransızca “turkuaz” kelimesinden gelmektedir. Türk seyyahlar, ilk olarak ortaçağ Avrupa’sını Pers madenlerinden çıkan turkuaz taşları ile tanıştırmıştır. İyi şansın popüler bir sembolü olan turkuaz taşının anlamı, başarı ve servet ile de ilişkilidir.

Şansın dışında, bu taş umudu ve dinginliği de temsil etmektedir. Hak ettiğiniz huzuru ve mutluluğu elde etmek için evinizi veya ofisinizi, bu doğal taş ile dekore etmeyi deneyebilirsiniz. Hatta, bu taş ile meditasyon da yapabilirsiniz.

Son olarak, turkuaz taşının anlamı, özellikle kişisel sağlığınız olmak üzere tehlikeye karşı korumasından gelmektedir. Popüler inanışlara göre bu taş kırılırsa, bunu bir tehlike uyarısı olarak kabul edebilirsiniz. Rengi soluyorsa, yakında hastalanabilirsiniz.

Turkuaz taşı nerede bulunur?

Turkuaz, özellikle Amerika’nın Güneybatısı ve Orta Doğu’da mücevheratta yaygın olarak bulunan bir mineraldir. En eski koruma tılsımlarından biridir ve birçok antik kültürde zenginlik ve refahın sembolü olmuştur. Manevi dünyayla bir bağlantı ile ilişkilendirilmiştir.

Turkuaz taşı, Türkiye’den Avrupa’ya geldiği için “Türk taşı” olarak da bilinir. En kaliteli turkuaz taşları, İran’dan gelmektedir. Bugün, değerli taşların çoğu Amerika Birleşik Devletleri veya Meksika’dan gelmektedir.

Turkuaz taşı özellikleri

 • Renk: Turkuaz, soluk-koyu mavi, mavi-yeşil, sarı
 • Kristal Yapı: Triklinik
 • Parlaklık: Camsı
 • Şeffaflık: Şeffaf ile yarı saydam
 • Özgül ağırlık: 2.40-2.90
 • Bölünme: Yok
 • Burç: Oğlak, Yay
 • Doğum Taşı: Aralık
 • Çakra: Kalp, Boğaz, Üçüncü Göz
 • Menşei: Amerika, Şili, Brezilya, Hindistan, Meksika

Turkuaz taşı ne işe yarar? Turkuaz taşı faydaları

Turkuaz taşı enerjisi yüksek bir taştır.

Fiziksel şifa özellikleri;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Besinleri emer
 • Hasarlı dokuyu yeniler
 • Gözleri ve boğaz ağrısını iyileştirir
 • Vücut ağrısını hafifletir

Duygusal şifa özellikleri

 • Depresyon ve yorgunlukla savaşır
 • Panik atakları önler
 • İç uyumu teşvik eder

Manevi şifa özellikleri

 • Kendini gerçekleştirmeyi geliştirir
 • Kalp, boğaz ve üçüncü göz çakralarını aktive eder
 • Alt çakraları stabilize eder

Turkuaz taşı hangi burcun taşıdır?

Turkuaz taşı enerjisi; Yay ve Oğlak burcu ile uyumludur. Hırslı ve hevesli yay burcu için, bu taş refah elde etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, güçlü ama genellikle inatçı oğlaklar da turkuaz taşı ile daha açık bir iletişime teşvik edilir.

Turkuaz taşı hangi çakra ile bağlantılı?

Turkuaz taşı çakrası; kalp, boğaz ve üçüncü göz çakralarıdır. Kalp çakrası, sevginizin, şefkatinizin ve empatinizin merkezidir. Boğaz çakrası, iletişim kurma ve kendinizi ifade etme yeteneğinizi kontrol eder. Son olarak, üçüncü göz çakrası sezginizi ve öngörünüzü açmaktadır.

Bu çakralarda tıkanıklık olduğunda, fiziksel ve ruhsal acı çekebilir. Neyse ki, turkuaz taşı bu çakraları açabilir ve sizi içten dışa iyileştirebilir.

Turkuaz taşı nasıl temizlenir?

Oldukça narin bir taş olarak, turkuaz taşına yalnızca ekstra sevgi ve özen göstermeniz gerekir. Bununla birlikte, turkuaz taşı kolye veya bileklik almayı düşünüyorsanız, koruyucu kılıfı ile saklamayı unutmayın. Çizilmesini önlemek için diğer değerli taşlardan uzakta kumaş astarlı bir kapta saklayın. Peki, turkuaz taşı temizliği nasıl yapılır? Turkuaz taşı suya girer mi?

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli konu, bu taşın sıvıları ve gazları çok hızlı bir şekilde emmesidir. Bu nedenle, turkuaz taşı kolye ve takıları ısı ve kimyasallardan uzak tutulmalıdır. Bu, geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Turkuaz taşı temizliği söz konusu olduğunda sabun, deterjan ve mekanik temizleyicilerden uzak durmak en iyisidir. Turkuaz, oldukça gözenekli olduğundan, bu zararlı kimyasalları emeceği anlamına gelir. Onun yerine, taşı nemli bir bezle silin ve dikkatlice kurulayın. Temiz tutmak için, her taktığınızda bunu yapmaya özen gösterin.

Turkuaz taşı gerçeği nasıl anlaşılır?

Çoğu turkuaz taşı, piyasaya çıkmadan önce bir çeşit işleme tabi tutulmaktadır. Bazı turkuaz taşları için bu, soluk renklerini koyu ve zengin bir tonda derinleştirmek anlamına gelir. Matris desenli veya desensiz sentetik turkuaz mevcuttur. Popüler sentetik seçenekler arasında cam, plastik ve seramik bulunur. Varisit gibi bazı doğal değerli taşlar genellikle turkuazı andırır ve alternatif olarak kullanılabilmektedir.

1972 yılında, en iyi bilinen sentetik turkuazlar yaratılmıştır. Diğer birçok sentetikten farklı olarak, bu yapay turkuaz taşlar, neredeyse gerçek turkuaz taşı ile ayırt edilememektedir. Ancak, eğer gerçek turkuaz taşı ve sentetik olanı mikroskop altında karşılaştırırsanız, doğal turkuazın pürüzsüz bir yüzeye sahip olduğunu ve diğerinin yulaf ezmesi benzeri bir doku taşıdığını görebilirsiniz.

Ayrıca, elinizde turkuaz olarak taşın turkuaz olmayabileceğini unutmayın. Örneğin, havlit ve manyezit genellikle turkuazı taklit etmek için maviye boyanmaktadır. Bu nedenle, bu konulara dikkat ettiğinizden emin olun ve güvendiğiniz markalardan alışveriş yapmaya özen gösterin.

Filtreleri Göster