Pirit

Pirit taşı, ofisiniz veya çalışma alanınız için olmazsa olmaz taşlardan biridir. Çünkü, zenginliğin ve şansın sembolüdür. Altın rengiyle bilinen ateşli bir taştır. Uzun yıllardır, kuyumculukta ve demir cevheri olarak kullanılmaktadır. Bu yönüyle, “demir taşı” olarak da bilinir. Sembolik sıcaklığından dolayı ateşli enerjiyle yakından bağlantılıdır.

Pirit adı, Yunanca “ateş” anlamına gelen “pyros” sözcüğünden gelmektedir. Bunun nedeni, pirit taşının sert bir yüzeye çarptığında kıvılcım çıkarabilmesidir. Pirit taşının rengi nedeniyle, rengi nedeniyle maden arayıcıları tarafından sıklıkla gerçek altınla karıştırılmıştır. Bununla birlikte, altına göre daha sert ve biraz daha hafiftir.

Birçok Kızılderili kabilesi, ona sihirli yetenekleri nedeniyle büyük bir değer vermiştir. 19.yüzyılda, İngiltere’de yüzük ve süs eşyaları için dekoratif bir taş olmuştur.

Pirit zenginlik taşı olması ve diğer özelliklerinin yanı sıra, cesareti teşvik eden koruyucu bir taştır. Peki, bu doğal taş başka hangi iyileştirici özelliklere sahiptir? Birlikte öğrenelim…

Pirit taşı nedir?

Pirit taşı, teknik olarak bir doğal taş değil, bir demir sülfürdür. Hatta, 200 yıl boyunca ateşli silahlarda yanıcı bir unsur olarak kullanılmıştır. Modern zamanda bile, kağıt endüstrisinde imalatta kükürt dioksit yapmak için kullanılmaktadır.

Pirit, bir toprak elementidir ve ayrıca Ateş enerjisine de yansır. Ateş ve toprak enerjisi, kullanıcının kendi gücüyle refah ve zenginlik yaratma yeteneğini sembolize etmektedir. Aynı zamanda, sıcaklık anlamına gelir. Bu taş, güçlü ve erkeksi olarak kabul edilir; hareketin, iradenin ve canlılığın taşıdır. Pirit taşının, üstlendiği görevleri tamamlama aşamasında onu taşıyan kişiye güven getirdiği düşünülmektedir.

Genellikle “aptal altını” olarak adlandırılan pirit taşı, tam olarak altın taklidi gibi görünen güzel ve kullanışlı bir mineral taştır. Bu mineralin ışıltılı güzelliği, kullanıcısını giyeni tüm olumsuz ve karamsar enerjilere karşı koruyan koruma ve kalkan gücünü kendi içinde saklamaktadır.

Pirit taşı anlamı

Motivasyon veya fiziksel güçten yoksunsanız, pirit taşı anlamını çağırının ve sizi topraklayan ve ruhunuzu daha yüksek bir bilgelik yerine yönlendiren güçlü enerjileri kullanan bu güç taşı ile Doğa Ana’ya yeniden bağlanın! Hayallerinizi gerçekleştirmek için harekete geçmeye hazırsanız, pirit taşı ve onun rehberliğini birleştirdiğinizde, meditasyon ve ruhsal pratiklerinizde bir yıldız olun.

Pirit taşının anlamı, saflık ve yaratıcılığın gücü ile ilişkilidir. Kullanıcısını duygusal saldırılardan koruyan güçlü bir erkeksi enerjiye sahiptir. Çevrenizdeki olumsuz titreşimleri kesen bu doğal taş, toksik düşünceleri temizlemede de başarılıdır. Pirit taşı, her durumda gerçeği görmenizi ve otantik yaşamanızı sağlamaktadır.

Pirit taşı nerede bulunur?

Pirit taşı, dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur. Ancak Peru, en büyük ve dikkate değer pirit taşı üreticilerinden biridir.

Pirit taşı ne renktir?

Pirit taşının rengi, onu gözlemlediğinizde metalik bir parlaklık ve açık sarıdır. Işığa maruz kaldığında parlar, bu nedenle genellikle sıklıkla altın ile karıştırılır. İçinde, açık altın rengi tonlarında benekler görebilirsiniz.

Pirit taşı özellikleri

 • Kimyasal sınıflandırma: Sülfür
 • Renk: Pirinç sarısı, altın
 • Parlaklık: Metalik
 • Saydamlık: Opak
 • Sertlik: 6- 6.5 (Mohs ölçeği)
 • Kimyasal bileşimi: Demir sülfür, FeS2
 • Kristal sistem: İzometrik
 • Menşei: Peru
 • Çakra: Kök, Sakral, Solar Pleksus
 • Burç: Aslan

Pirit taşı ne işe yarar? Pirit taşı faydaları

Eski zamanlardan biri “aptal altını” olarak bilinen pirit taşı; uzun bir zamandır zenginlik, para, bolluk ve bereket ile ilişkilendirilmektedir.

Alt çakralar ile bağlantılı olan bu taş; kendine inanç, dayanıklılık, enerji ve motivasyon gibi zenginliğe elverişli koşulları yaratır.

Pirit taşının etrafında bir bolluk havası vardır. Kullanıcısının genel sağlığı ile de ilgilenir. Evrenin tüm evrensel enerjilerini kendine çeker ve bununla insan vücudunun besleyici enerjilerini harekete geçirdiğine inanır. Şifalı bir taş olduğu için kullanıcısına çok hızlı sonuç verir.

Vücudu çevre kirliliğinden ve bulaşıcı hastalıklardan korur. Soğuk algınlığı, grip, öksürük ve diğer mantar ve bakteriyel enfeksiyonları iyileştirmede faydalıdır. Ayrıca; cilt hastalıklarını tedavi eder, ateşi düşürür, iltihabı azaltır, aynı zamanda akciğer hastalıkları, bronşit, astım, DNA hasarı, kan hastalıkları vb. tedavisinde de iyileştirici olduğuna inanılmaktadır.

Duygusal boyutta bakıldığında, pirit taşı pozitif enerji taşıdır. Kullanıcısını melankoliden kurtarmak için popüler bir taştır. Kişiyi hüsran ve endişe duygularından kurtarır ve gerçek benliğini bulmak için uygun çözümler aramasına yardımcı olur.

Pirit taşı, olağanüstü bir ifade ve tezahür taşıdır. Kişinin yüksek frekansın enerjisini fiziksel bedene çekmesine ve onu zenginlik yaratmada eylemlerde bulunmak için kullanmasına izin verir. Bu yüksek enerjili güç, aynı zamanda kullanıcısının zihnindeki yaratıcı düşünce ve fikir akışını da uyarır.

Pirit taşı hangi burcun taşıdır?

Pirit taşı burcu Aslan’dır. Bu burca mensup olanlar, ateşli bir doğaya sahiptir. Genellikle, liderlik etmek için dünyaya gelirler. Aslanlar, güçlü bir kişilik yapısına sahiptir ve pirit taşının gücüyle tanıştığında, harika bir şekilde çalışırlar.

Bu taş, Aslan burcunu agresif ortamlardayken korur. Onları dengeli ve topraklanmış tutar. Böylece, hayatın önlerine çıkardığı her şeye hazır olurlar.

Pirit taşı hangi çakra ile çalışır?

Pirit taşı, alt çakralar ile rezonansa girer ve özellikle Sakral ve Solar Pleksus çakralar ile çalışır. Bu çakralar, hayattaki tutkumuzdan ve yaratıcılığımızdan sorumludur. Pirit taşı, engellenen duyguları temizler ve onların sağlıklı bir şekilde ifade edilmesi için bir yol sağlar. Bu çakralar tıkandığında, duyularınızı köreltebilir ve yaşam boyunca uyurgezermiş gibi hissetmenize neden olabilir, ayrıca işinizi de olumsuz etkileyebilir.

Meditasyon yaparken pirit taşı kullanmak, kendiniz için niyetlerinize odaklanmanıza ve hedeflerinizi somut bir şekilde tezahür ettirmenize izin verecektir.

Pirit taşı nasıl temizlenir?

Pirit taşının iyileştirici güçlerini ortaya çıkarmanın en iyi yolu, onu sık sık temizlemek ve şarj etmektir. Herhangi bir doğal taşta olduğu gibi, pirit taşı da çevresindeki enerjiyi taşır ve olumsuzluklarla dolabilir. Peki, pirit taşı suya girer mi?

Pek çok doğal taş su ve sabunla temizlenebilir, ancak bu taş bir istisnadır. Pirit, kolayca paslanabilir. Bu nedenle, sudan tamamen kaçınmak en iyisidir. Adaçayı tütsü, pirit taşı temizleme için en iyi alternatiflerden biridir. Tütsüleme, taşın kötü enerjisini temizler ve yeniden şarj olmaya hazır hale getirir. Ayrıca, ateşle ilişkili bir taş olduğundan, tütsü temizleme için harika bir yöntemdir.

Pirit ile uyumlu taşlar nelerdir?

Pirit taşı ile uyumlu taşlar arasında;

 • Siyah obsidyen: Koruma koruma ve topraklama için güçlü bir araçtır. Gerçeği ayırt etmenin, neyin gerçek neyin gerçek olmadığını ortaya çıkarmak için faydalı bir taştır.
 • Sitrin: İyi bir enerji vericidir. Bu taş, uyarılmalar ve iyi titreşimler ile ilgilidir. Yolunuzu kaybetseniz bile bir amacınız olduğunu hatırlatan bir taştır.
 • Lapis Lazuli: Bu taş, düşünce sürecini uyarır ve hafızayı geliştirmek için kullanılır. Bu, gerçeğin taşıdır ve onu kullanan herkesi dürüstlüğe teşvik eder.
 • Florit: Negatif enerjiyi süpürmek ve parlak ruhsal enerjiyi getirmekle ilişkili bir taştır. Zihni detoks etmek isteyen insanlar için harika bir taştır. Kafanızdaki sisi kaldırır ve net düşünmenizi sağlar.

Pirit taşı nasıl kullanılır?

Pirit taşı kullananlar, onu genellikle evdeki veya ofisteki kötü enerjileri temizlemek için kullanır. Odaya pirit doğal taş kütle yerleştirmek, mekana pozitif enerjiyi yönlendirir. Bu taş, zenginliği çeker. Bu nedenle, onu iş yerinize yerleştirmek size iyi şans getirecektir.

Pirit taşı bileklik takmak, taşın enerjisinin temas yoluyla doğrudan cildinize emilmesini sağlar. Meditasyon sırasında takmak, alt çakralardan herhangi birini açmak söz konusu olduğunda da faydalı olacaktır.

Filtreleri Göster