Sandal Ağacı Tütsünün Faydaları ve Özellikleri

Sandal Ağacı Tütsünün Faydaları ve Özellikleri

Sandal Ağacı Nedir?

Sandal ağacı Santalaceae familyasına mensup olan tropik bir ağaç türüdür. Hoş kokusu ve tıbbi faydaları ile çok eski zamanlardan bu yana tercih edilmektedir. Kaliteli ağaç dokusu sandal ağacını sadece kokusu için değil, aynı zamanda mobilya başta olmak üzere farklı alanlarda da kullanmaya itmektedir. Sandal ağaçları Hindistan ve Avustralya başta olmak üzere tropik bölgelerde yetişmekte olup günümüzde koruma altına alınmış ağaç türleri olarak bilinmektedir.

Sandal ağacının boy özellikleri ise oldukça uzun ağaçlar olarak öne çıkmaktadır. Yetişkin ağaçların boyları ortalama 4 ile 9 metre arasında olmaktadır. 100 yaşına kadar yaşayabilen sandal ağaçları bu bakımdan uzun ömürlü ağaçlar olarak da bilinmektedirler. Kök yapısı ise dik olduğunda toprakta gelişigüzel bir halde yayılmaya başlar. Zamanla bulunduğu alanın çoğuna yayılım gösterir ve bu yüzden sandal ağaçları genelde birbirlerinden uzakta yetişirler. Yaprak dokusu da yumuşaktır ve ince, bir tür mızrağı andıran yapıya sahiptir. Fidan halinden 3 yıl içinde büyüme gösterir ve meyve verecek hale gelir. Fakat yine de verimli şekilde meyve verebilmesi için 5 yılını doldurması gerekmektedir. Meyveleri genelde tüketilmez ve hayvanlar tarafından tercih edilirler. Meyvelerinin insanlar için ekşi bir tadı bulunmaktadır. Sandal ağacını insanlar için önemli kılan ise hoş kokusudur. Dallarından ve gövdesinden tütsü üretiminde yararlanılmakta olup ayrıca parfüm sanayi için de hoş kokusu oldukça önemlidir.

Sandal ağacı, bu özellikleri bakımından güzel kokulara sahip olmak isteyenler ve aynı zamanda da etkili bir meditasyon ya da yoga yapmak isteyenler tarafından çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Kendisine eski Budist metinlerinde rastlamak dahi mümkündür. Mahayana Budizm’inde ve Tantrik Budizmde önemli bir yerde bulunur. Sadece salt kokusu olarak değil büyüsel ve simgesel anlamlara da sahiptir. Budizmde insan fizyolojisinin oluşumunu ve evrenin de kapsadığı anlamları içeren sandal ağacı kişinin aydınlanma yolunda başvurduğu en önemli yardımcılar arasında yer almaktadır. Sandal ağacının hoş kokusu bir tür hayat ağacı olarak kendisinin görülmesine neden olmuş ve kozmik dünyanın kapılarını aralayan önemli bir ağaç olarak öne çıkmasını sağlamıştır. Sandal ağacı bir diğer taraftan tüm kirlerden, özellikle zihinsel anlamda kirlerden kurtulmak için çok büyük yarar sunmaktadır. Yaşam tertemiz bir başlangıç yapmak isteyenlerin tercihi olan sandal ağacı, bu özelliklerinin yanında fiziksel olarak da sunduğu yararlar ile kullanılmaktadır.

Sadece Budist kültür için değil, sandal ağacı Ortadoğu ve Asya kültürleri için de önemli bir yer tutmaktadır. Sandal ağacı ifadesine Eski Türk Yazıtları’nda da rastlanabilmektedir. Çıntan olarak eski metinlerde yer alan ağaçtan övgü ve kutsallık ile bahsedilmektedir. Bu metinlerden anlaşıldığı üzere yoğ denilen törenlerde eski Türkler, sıklıkla sandal ağacını tütsü olarak kullanmaktadırlar. Şaman törenlerinde hem şamanın hem de izleyicilerin daha kolay bir şekilde rahatlamalarını ve kozmik bir atmosfere kavuşmaları için kullanıldığı anlaşılan sandal ağacı boylar arasında da sıklıkla hediye olarak verilmekteydi. Kabileler arasında hediye verilecek kadar değerli görülen sandal ağacının bu kadar değerli olmasını sağlayan ise şüphesiz hoş kokusu ve insan üzerine etkileridir.

 

Sadece eski Türk yazıtlarında değil, daha sonraki dönemlerde de Türk yazınında sandal ağacı çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Kaşgarlı Mahmut’un ünlü sözlüğünde kendisinden “güzel kokulu bir ağaç” olarak bahsedilen sandal ağacı, coğrafyadaki farklı yazınlarda da görülmekte olup Anadolu’daki eserlere bile sirayet etmiş durumdadır. Tümü değerli taşları ve değerli kokuları inceleyen eserlerde yer almış olan sandal ağacı, bu metinlerinden birisinde şifalı özelliklerinden şöyle bahsedilir; “üç tip sandal ağacı bulunmaktadır. Bunların renkleri; beyaz, sarı ve kızıl renktedir. İçlerinde en iyisi sarı renkte olup safra sorununa iyi gelir. Gözde görülen nezleye ise göze inmesini engelleyerek yardımcı olur. Kırmızı sandal ise ayak parmakları başta olmak üzere topuklarda ve eklemlerde meydana gelen ağrılı hastalık ve yılancık gibi hastalıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Beyaz sandal ise su ile ezilip mide üzerine yakı olarak sürüldüğünde ısıdan meydana gelen baş ağrıları ve sıtma gibi durumlara iyi gelmektedir.”

Sandal ağacının bu ifadelerden anlaşıldığı üzere sadece tütsü olarak değil aynı zamanda farklı şekillerde de kullanıldığı anlaşılmaktadır. Alternatif tıp alanında kendisine özel bir yer bulabilen ağaç, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. Böylece çeşitli dillerde kendisine en uygun gelecek ifadeler ile de anılmakta olduğu görülmektedir; yaban çileği ağacı, kocayemiş, seren, asma çardağı, sardunya ağacı gibi isimlendirmeler hoş kokusu yüzünden farklı coğrafyalarda kendisine özel isimlerin takıldığını göstermektedir. Bu kadar çok isim kullanılması ise sandal ağacının insanlar üzerinde bıraktığı olumlu etkiden kaynaklanmaktadır.

 

Sandal Ağacı Koku Özellikleri Nelerdir?

Sandal ağacı koku özellikleri onun neden bu kadar çok sevildiğini açıklamakta yardımcı olmaktadır. Sandal ağacı, herkesin seveceği yumuşak, ılık ve odunsu olarak nitelendirilen notalara sahiptir. Kendisine özgü kokusu çok kısa sürede her soluyanı etkisi altına alır ve etkili bir şekilde sakinleşmeyi, gevşemeyi ve rahatlamayı sağlar. Bu yüzden pek çok kültürde kendisine özel ve ayrıcalıklı bir yer bulabilmektedir. Sadece şifahi özellikleri ile değil, aynı zamanda hoş kokusu ile dini ve cenaze gibi törenlerin de sık kullanılan bir kokusu olabilmiştir. Antik Çin metinlerinden görüldüğü kadarıyla özellikle cenaze törenlerinde ölünün uğurlanması esnasında sandal ağacı yakılmaktadır. Sandal ağacının hoş kokusunun kötü ruhları kovacağı düşünülmekte ve böylece vefat eden kimsenin de kötü ruhlardan arındırılacağı düşünülmektedir. Çin kaynaklarında ayrıca sandal ağacının etkili rüyalar görmek için de kullanıldığı yazmaktadır. Ancak bu durumun da sandal ağacının daha rahat uyumayı sağladığı için söylendiğini düşünmek gerekmektedir.

Sandal Ağacı Tütsünün Yararları Nelerdir?

 

Sandal ağacı tütsünün yararları pek çok açıdan birçok farklı kadim metinde ve günümüz alternatif tıp yazınında geçmektedir. Yatıştırıcı özelliği ile öne çıkan sandal ağacı tütsü, ayrıca yakı olarak da kullanılabilmekte, idrar yollarındaki hastalıklara iyi geldiği ve cinsel gücü arttırıcı olarak da bilinmektedir. En büyük yararını ise sandal ağacının son zamanlarda pek çok terapist ya da yoga üstatları tarafından önerilmesi ile göstermektedir. Bu önermelerin çoğu sandal ağacının yumuşak ve ılık kokusu ile birlikte ortama çok kısa sürelerde pozitif değerleri vermesidir. Kişinin kendisini pozitif, sakin ve yaratıcı hissetmek istediği anlarda kullanabileceği ve ihtiyacını doğru şekilde karşılayacak olan sandal ağacı, en yararlı sakinleşme ve meditasyon gibi uygulamalar için de araç olmaktadır.

 

Günlük yaşamdaki kaygıları gidermek, zihni kontrol altında tutmak ve hoş kokuları ile ortamın havasını değiştirmek için tercih edilen sandal ağacı, yeni başlangıçlar yapmayı da daha kolay hale getirmektedir. Zorlu kararların verilmesi anlarda ya da yeni güne başlangıçta adapte olmakta yaşanan sıkıntıların daha kolay giderilmesini sağlarken, bir taraftan da kötülüklerden uzak kalmaya da yardımcı olabilmektedir. Soluyan kimseyi daha enerjik bir hale getiren sandal ağacı bu özellikleri ile çok eski zamanlardan beri etkili bir ağaç tütsü olarak kullanılmaktadır.

 

 

Harika ve Enfes Bir Koku Yayar

Sandal ağacı yararları arasında ilk öne çıkan harika bir kokuya sahip olmasıdır. Yumuşak ve ılık kokusu çok kısa zamanda ortamda kendisini gösterir ve tüm ortama yavaşça, adeta bir sabır timsali olarak yayılır ve tüm kötü kokuların giderilmesini sağlar. Ortamda bulunan sigara ya da yemek kokularının giderilmesinin yanında asıl özelliğini sağlamış olduğu temizlik ile gösterir. Daha ferah bir ortama kavuşmayı olanaklı hale getiren sandal ağacı, bu özelliği ile birlikte doğal bir ferahlık yayar. Günümüzde farklı alanlarda yumuşak ve hoş kokulara kavuşma ihtiyacı doğmakta, ancak bu genelde kimyasal içerikli kokular ile sağlanmaktadır. Halbuki kimyasal içeriklere sahip kokular anlık olarak hoş koku yaysalar da uzun vadede son derece zararlıdırlar. Bu bakımdan sağlıklı bir enfes koku için sandal ağacı iyi bir çözüm olmaktadır. Sandal ağacı kokusu, doğal içeriği sayesinde yaş grubu ne olursa olsun kimseye zarar vermez ve çocukların da rahatlıkla soluyacağı notalar taşır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yarar

Antik Çin kaynaklarında aktarıldığına göre sandal ağacı, bitki çayı olarak kullanıldığında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Sandal ağacını bitki çayı olarak kullanmak için ise tercih edilen yöntem ağaç parçacıklarını demlikte sıcak su eşliğinde demlemektir. Özel kokusunu ve özütünü suya yayan sandal ağacı bu şekilde kullanıldığında başta mide ağrıları olmak üzere pek çok ağrının da kolayca giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmesinden ötürü de hastalıklara karşı daha dirençli bir yapı oluşturmaktadır. Sandal ağacının bitki çayı olarak kullanılması için ise belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle sandal ağacının tamamen doğal içeriğe sahip olması gerekir. Tütsü olarak satışa çıkarılan sandal ağaçları doğal içerikleri bakımından bitki çayı olarak da kullanmaya uygundurlar çünkü tamamen ağacın gövdesinden ya da dallarından oluşmaktadırlar. Bunun yanında bitki çayını hazırlamak için kullanılan sandal ağacı miktarının özenli ve dikkatli belirlenmesi önemlidir. Fazla sandal ağacı kullanılması istenmeyen sorunlara yol açacaktır. Bu bakımdan bitki çayı olarak sandal ağacının kullanılması için önceden diyetisyene başvurulması daha yararlı olacaktır.

Ortam Enerjisini Temizler

Sandal ağacının gerek dini gerekse din dışı törenlerde en çok kullanılmasına neden olan ise hoş kokusunun ortamdaki enerjiyi temizlemesidir. Ortamda bulunan ve günlük telaşlar ile yoğun bir hale gelmiş olan olumsuz enerjiyi zahmetsiz ve etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olmaktadır. Gün yorgunlukları ve buna bağlı olarak görülen stres ya da endişe gibi durumlar ortam enerjisinin olumsuz olmasından, çakraların da dengesizleşmesinden kaynaklanmaktadır. Halbuki sandal ağacı, hoş kokusunu hem insanlara hem de nesnelere özel bir şekilde yayarak, olumlu enerji alanı içerisine girmesine neden olur. Böylece çakra dengeleme işlemleri için de sandal ağacı tütsü kullanabilirsiniz. Çakranın dengesizleştiği vücuttaki bölgeye sandal ağacı tütsüyü yakarak yakınlaştırma yaptığınızda bu bölgelerin daha kolay denge kazandığını ve aynı zamanda da kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Kötü enerjiyi kovmakta çok başarılı olan sandal ağacı sayesinde huzuru ve mutluluğu daha rahat bulabilirsiniz.

Daha Kolay Odaklanma Sunar

Sandal ağacının yararları arasında meditasyon ve yoga gibi seanslarda daha kolay bir şekilde odaklanma sunması öne çıkmaktadır. Bilindiği gibi meditasyon ve yoga gibi ritüeller için önemli olan zihnin odaklanma yapmasını sağlaması, vücut üzerine toplanan enerjinin de kanalize edilebilmesidir. Ancak zihnin olağan akışı yüzünden çoğu zaman bir odaklanma yapmak söz konusu olamamaktadır. Hatta meditasyon yapanların yüzde 90’ına yakın bir kısmı odaklanma yapamadığı için meditasyona son vermektedir. Fakat sandal ağacı böylesi durumlarda zihnin meditasyon için kendisini daha kolay ve pratik şekilde hazırlamasını sağlayarak, aydınlanmaya giden yolda büyük bir yardımcı olmaktadır. Meditasyon öncesinde ve sırasında sandal ağacı tütsü yakarak, tütsüden yayılacak yumuşak ve dengeli kokular eşliğinde çok daha rahat bir şekilde odaklanma sağlayabilirsiniz. Kokusu, beyin üzerinde hemen etki yapacağı için kısa sürelerde dikkatiniz vücudunuz üzerine yönelecek ve aynı zamanda meditasyonunuz daha başarılı geçecektir. Aynı şekilde yoga ritüelleri için de önemli olan sandal ağacı, böylece yoga ritüelleri için de kullanılabilmektedir.

Günlük Yaşamı Kolay Hale Getirir

Modern zamanlar herkesin durmayan bir telaş içinde olduğu anlar anlamına gelmektedir. Sürekli telaş yüzünden artan kaygılar ise huzursuzluk ve duygu durum bozuklukları gibi pek çok duruma neden olabilmektedir. Özellikle son yıllarda sinir bozuklukları, mutsuzluklar ve melankoli gibi eğilimlerin artmakta olduğu gözlemlenmektedir. Böylesi durumlarda gün içinde sakinleşmek için pek çok yöntem denenmesine rağmen kişilere istedikleri rahatlama sunulmamaktadır. Sandal ağacı faydaları ise çok eski zamanların kanıtladığı üzere kişilere daha rahat bir şekilde gevşeme ve sakinleşme imkânı vermektedir. Etkili kokusu kısa sürelerde etkili olarak günün yorgunluğunu ve stresini gidermeye yardımcı olurken aynı zamanda zihinsel netlik kazandırmaya da yardımcı olmaktadır. Geçmiş ve gelecek kaygısından kurtarıp daha özel bir farkındalık elde etmeye yardımcı olan sandal ağacı böylece günlük yaşamı daha kolay hale getirir. Diğer bir taraftan ise uyumakta sorun çekenler için de sandal ağacının yumuşak kokusu uyku öncesinde kullanıldığında daha rahat bir şekilde uyumaya yardımcı olmaktadır. Sandal ağacının kokusu sakinleştirici görevi gördüğü için, uykusuzluk gibi sorunlarda sık görülen düşüncelerin rahatsız etmesini engelleyerek, bedenin kendisini güvende hissederek uykuya dalmasına neden olur.

Sandal ağacının bir diğer ve öne çıkan özelliği de cinsel gücü arttırıcı olmasıdır. Kamasutra metinlerinde görüldüğü üzere sandal ağacı, özel anları daha da özel kılmak için etkili olmaktadır. Kişilere afrodizyak etkisi sunarak, daha başarılı ve zevkli ilişkiler yaşamasına yardımcı olan sandal ağacı, bu özelliği ile de daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olmaktadır.

Sandal Ağacı Tütsü Nasıl Kullanılır?

 

Sandal ağacı tütsü kullanımı tüm bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda oldukça kolaydır. Sandal ağacı tütsüyü kullanmak için öncelikle sandal ağacı tütsüyü elinize alarak 45 derecelik bir açıyla uç kısmı aşağıda olacak şekilde tutunuz. Ardından uç kısmını alev alıncaya kadar yakınız ve 30 saniye gibi bir süre kadar bekledikten sonra uç kısmında oluşan alevi üfleyerek söndürünüz. Dengeli ve yavaş bir şekilde sandal ağacı özel kokularını ortama yayacaktır. Dilerseniz tütsüyü ortam temizliği için odalarda dolaştırabilir ya da ısıya dayanıklı bir kap içerisine koyarak tütsünün kokusunu baskın bir şekilde ortama yaymasını bekleyebilirsiniz.

 

 

Etiketler: Tütsü
Ocak 12, 2024
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.