Vanadinit / Vanadınıte (Güç Taşı)

Vanadinit / Vanadınıte (Güç Taşı)

Vanadinit Taşı Nedir?

Vanadinit ya da Vanadinite taşı; ” Güç Taşı” şeklinde isimlendirilmektedir. Bunun yanı sıra bu taşın rengi; kahve tonlarındaki kırmızı ile karamel rengi arasında bir renktedir. Vanadinit taşının bağlı olduğu çakra ise; toprak çakrasıdır. Vanadinit taşının en kuvvetli enerjileri içerisinde; bireyin fiziksel halini kabul etmesine olanak tanıması yer almaktadır. Bu etkisini; ruhsal vücudu fiziksel vücuda merkezleyip, kişinin dünya ortamına daha rahat olmasına yardımcı olarak gerçekleştirmektedir.

Vanadinit taşı; dünyanın enerjilerine daha çok bağlanmayı isteyen bireyler adına oldukça faydalı bir doğal taş türüdür. Bu taş; bireyin alt çakralarının canlı biçimde dönmesine destek sağlayan ve enerji veren bir taştır. Uzun çalışma saatleri olan bireyler adına eşsiz bir taş türüdür. Kişinin yaratıcı becerilerini uyarmaya destek olan vanadinit taşı; başlangıçta yardımcı olması adına kullanılsa da zaman içerisinde kalıcı etki sağladığına şahit olunacaktır. Bunların dışında vanadinit taşı; cinsel enerjileri uyandırmaya destek olur. Bu şekilde kullanıldığı zaman tutku ve enerji verecek en önemli taşlardan birisidir.

Vanadinit taşı; dünya çapında en güzel taşlar içerisinde yer almaktadır. Bununla beraber bu taş, diğer doğal taşlarda olduğu gibi insan yaşamına oldukça önemli faydalar da sağlamaktadır. Vanadinit taşının en önemli özelliği ise; otokontrolün sağlanmasına destek olmasıdır. Farklı kullanım sahaları olan bu taş; yüksek enerjiler sahiptir. Takı ve aksesuar piyasasında gözde olan taşlardan biri olan vanadinit taşı; kolye yapımı adına çok tercih edilmektedir. Vanadinit taşından yapılmış olan kolyelerin takılması, hem bireyi çok şık gösterecek hem de çok önemli faydalar sağlayacaktır. Vanadinit taşı; aynı zamanda mitolojik anlamda da oldukça değerli bir taş türüdür.

 

Vanadinit Taşı Hakkında

Vanadinit taşı; hem psikolojik hem de fiziksel yararları sağlayan oldukça değerli bir taş türüdür. Bu taş; insan vücudunun topraklanmasına yardımcı olarak, negatif ve olumsuz enerjiyi almakta ve bireyi bu durumlardan arındırmaktadır. Bununla beraber pozitif ve olumlu enerjisi artan bireyler, kendilerini her anlamda çok daha iyi hissetmektedirler. Özellikle de fiziksel anlamda problemler yaşayan ve kendini beğenmeyen bireylerin, bu taşı kullanması tavsiye edilmektedir. Vanadinit taşı; kişinin kendisini her şekilde sevmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu taş, enerji tasarrufu da sağlar. Yaşam boyu karşı karşıya gelinen en mühim problemlerin başında enerjinin yanlış yerlerde kullanılmasıdır.

​​​​​​Vanadinit taşı; boş yere enerji harcamayı önleyerek, enerjinin doğru yerlere yoğunlaşmasını sağlar. Bu açıdan kullanıcılarına çok önemli bir hayat niteliği ve güç sunmaktadır. Boşa enerji harcanmasının önünde duran bu taş sayesinde, bireyler daha enerjik olmakta ve doğru yerlerde daha verimli ve aktif r hayat sunmaktadır. Her bireyin kafasını kurcalayan, canını sıkan, kötü ve olumsuz düşünceler vardır. Bu taş ise; kişinin kafasının içerisinde bulunan ve bireyleri olumsuz etkileyen düşüncelerden kurtulmayı sağlamaktadır. Bu sayede kişinin zihnindeki düşüncelere değil, hayata yaşanan somut durumlara ve duygulara yoğunlaşmayı sağlamaktadır.

Vanadinit taşı; zeka ve düşünce arasında bulunan boşlukların dolmasına yardımcı olmaktadır. Hedefi olmayan insanların daha fazla düşünmesini sağlayıp, kendileri adına daha güzel bir yaşam geçirmelerine olanak sunar. Bu açıdan ise vanadinit taşı; kararsızlığı önüne geçer. Daha net kararlar alınmasına yardımcı olarak, bu şekilde hareket edilmesine destek olur.

 

Vanadinit Taşı Nerelerde Bulunur?

Vanadinit taşı; dünya çapında pek çok yerde bulunmaktadır. Bunlar içerisinde; Arjantin, Meksika, Fas, Amerika Birleşik Devletleri, İskoçya ve Avusturya bulunmaktadır. Aynı zamanda vanadinit taşının çıkarıldığı başka bir bölge isen Ural Dağları şeklindedir. Dünyanın değişik yerlerinde gelen doğal taşların özellikleri ortak olabilmektedir. Ancak enerji frekanslarında önemli farklılıklar söz konusudur. Doğal taşların gelişmiş oldukları coğrafi konum, bu taşların frekanslarını ve enerjilerini biçimlendirmektedir. Vanadinit taşını; bileklik, tespih, halhal, kolye, küpe, yüzük gibi aksesuarlarda görmek mümkündür. Bununla birlikte ham taş kütle şeklinde de kullanılıp, yaşam alanlarında enerjinin değişmesine imkan tanınabilir.

Vanadinit Taşının Tarihi

Vanadinit taşı; kristal bir yapıya sahip olup, tarihi 1800’lü senelere dayanır. Vanadinit taşı; karamelimsi bir parlaklığa sahiptir. Bunun yanı sıra galenit ile kurşun içerikli cevherlerin oksidasyonu neticesinde ortaya çıkmıştır. Vanadinit taşı, eşsiz bir güzelliktir. Bununla birlikte yaratıcılık, enerji, disiplin gibi enerjileri sembolize eder. Vanadinit taşı aynı zamanda Pers taşı şeklinde de adlandırılmaktadır. Genellikle kırmızı rengi ile turuncu rengi arasındaki tonlar ile oraya çıkar. Ender şekilde şeffaf ve beyaz rengine sahip olanlarına rastlanır. Vanadinit taşı; işleme gerek duymayıp, doğal güzelliğe de sahiptir. Bu yüzden parçalara ayrılıp, aksesuar ya da ev eşyası olarak da kullanılabilir. Göz alıcı etkisinden ötürü de taşın kullanıldığı yerde başka tür aksesuarlarda gereksinim duyulmamaktadır.

 

Vanadinit taşı; tarihi bakımından oldukça geniş kapsamlı bir taştır. 1800’lü senelerde keşfedilmiş olan bu doğal taş, geçmişten günümüze her alanda kullanılmıştır. Vanadinit taşının, reçineye benzeyen bir parlaklığı ve canlılığı söz konusudur. Vanadinit taşı; güç, kuvvet, disiplin, yaratıcılık gibi birçok durumun temsilcisidir. Geçmiş zamanda Pers hükümdarlarının; vanadinit taşını kullanmasından ötürü “Pers Taşı” şeklinde de isimlendirildiği söylenebilir.

Vanadinit taşı; göze çarpan eşsiz bir doğal tente sahiptir. Kırmızı, sarı, kahverengi ve turuncu gibi tonlardaki görüntüsü ile oldukça çekici bir taştır. Bu taş; güven veren enerjisi ve rahatlatma özelliğiyle ruha çok iyi gelecektir. Özgüveninin kazanılması ve çok daha güçlü ruh haline sahip olmak adına, vanadinit taşı tercih edilebilir.

 

Vanadinit Taşının Anlamı Nedir?

Vanadinit taşı; koleksiyoncular arasında bilhassa Fas’tan gelenleri çok popüler bir hal almıştır. Bu taş ilk olarak; 1800’lü senelerde; Meksikalı ve İspanyol kimyager olarak bilinen Andre’s Manuel Del Rio bakımından ortaya çıkarılmıştır.

Vanadinit taşına ilk şekilde “pancromium” ismi verilmişti. Ardından adı “eritronium” şeklinde değiştirilmiştir. Bunun sebebi ise; ısıtıldığı zaman renginin değişmesine bağlıydı. Bu kavram; Yunanca dilinde “kırmızı” anlamına gelmektedir. Taş bulunduktan yaklaşık olarak 6 sene sonra; Fransız mineralojist olarak bilinen Brongniart açısından incelemeye alınan bu taş, yalnızca kırmızı olan rengin değil de aynı şekilde temel bileşenlerinin de değişiklik gösterdiği anlaşılmıştır.

Vanadinit taşı; Meksika, Fransa, Fas, İtalya ve Cezayir başta olmak üzere pek çok ülkede çıkarılmaktadır. Fas çapında vanadinit taşı dahil, önemli oranda mineral içeren bir kent bulunmaktadır. Bu yüzden bu taşın oldukça fazla arandığı bilinmektedir. Vanadinit taşı ile yapılan takılar, uygun şartlara sahip olan Fas tan gelirse fiyat aralığı da o kadar yüksek olmaktadır.

Vanadinit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Vanadinit taşının özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Vanadinit taşı; değişik renklere sahip olabilmektedir.
 • Genel olarak kırmızı, turuncu, kahverengi ve sarı renklerine sahiptir. Ancak ender şekilde renksiz veya beyaz da olabilmektedir.
 • Vanadinit taşının şekli; altıgen kristalizasyon şeklindedir.
 • Vanadinit taşının; mohs değerlerine göre 2.5 ile 3 arasında olduğu belirlenmiştir.
 • Bölünmeyen bir taştır.
 • Vanadinit taşının adının kökeni ise; Yunanca dilinde “kırmızı” manasına gelen “eritronium” kavramdır.
 • Vanadinit taşının element özelliği; ateştir.
 • Vanadinit taşının fiziksel özellikleri içerisinde; canlılık ve yaratıcılık yer almaktadır.
 • Vanadinit taşının duygusal Özellikleri içerisinde dayanıklılık ve rahatlık söz konusudur.Vanadinit taşının çakraları; solar pleksus çakra, sakral çakra ve temel kök çakra şeklindedir.

 

Vanadinit Taşının Yararları Nelerdir?

Vanadinit taşının insan sağlığı açısından birden fazla yarara sahip olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra vanadinit taşının hem fiziksel hem ruhsal hem duygusal hem de zihinsel anlamda birden fazla faydası bulunmaktadır. İnsanın sağlam bir sağlığa sahip olmasına yardımcı olan besleyici ve eşsiz bu doğal taşın faydalarını belirtmek okurlara yardımcı olacaktır. Vanadinit taşının faydaları ise aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

 • Vanadinit taşı; menopoz döneminde olan kadınlar adına yararlıdır. Menopoz döneminin getirdiği olumsuz duyguların ortadan kalmasını sağlar.
 • İnsan vücudundaki demirin emilmesine destek olur.
 • Bireyin etrafındaki radyasyonlara karşı koruma sağlar.
 • Belli hormonların üretiminin azalmasından ötürü, yaşlanmaya karşı koymaya destek olur. Bunun adına titreşimsel şekilde kullanılabilir.
 • Hormon üretiminin, enerjik yollar ile desteklenmesine olanak tanır.
 • Üreme işlevini dengeler ve cinsel enerjiyi geliştirmeye destek olur.
 • Vanadinit taşı; bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik eşyaların sebep olduğu olumsuz frekanslara karşı oldukça faydalıdır.
 • Mesane sorunlarına iyi gelir.
 • Vanadinit taşı; kronik yorgunluklar adına olumlu etki sağlar.
 • Tıkalı ciğerler ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Vanadinit taşı; fiziksel halini kabul etmesinde problem yaşayan bireyler adına oldukça önemli bir taş türüdür. Bununla beraber ruhu, fiziksel vücut ile bir araya getirir. Bu şekilde bireyin etrafında rahat olmasına destek olur. Kullanan kişiye enerjiyi nasıl koruması gerektiğini öğreten bir taştır.

Vanadinit Taşının Zihinsel Yararları Nedir?

Vanadinit taşının zihinsel anlamda da birden fazla yararı bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Bireyin düşüncelerinin, zihinsel anlamda bileşiminin değişmesine olanak tanır.
 • Proje ve planların tamamlanması adına gerekli olan kuvvet ve dayanıklılığa sahip olmaya yardımcı olur.
 • Vanadinit taşı; eski ve tekrarlayan düşünme şeklini yıkmaya destek olur. Kullanıcıların, yeni becerilerini keşfetmesine imkan tanır. Bu düşüncelerin tekrardan yapılandırılmasına destek olur.
 • Vanadinit taşı; istekleri gerçeğe dönüştürmeye destek olur. Bunun yanı sıra bireyi, anda tutmaya yardımcıdır.
 • Vanadinit taşı; kişinin dikkatini toplanmasına katkı sağlar ve bireyin yönünü sürdürmek adına odaklanmasına olanak tanır.
 • Meditasyon yapılırken, vanadinit taşı kullanmak fayda sağlar.
 • Yaratıcı fikirleri sürdürürken, bireyin enerji düzeyini korumaya destek olur.
 • Bireyin kafasının içerisinde yer alan, bir türlü kafasından atamadığı düşünceleri atmaya destek olur. Bunun yanı sıra bu taş, bireyin farkındalığına rehberlik etmek adına da kullanılır.

 

Vanadinit Taşının Duygusal Faydaları Nelerdir?

Vanadinit taşının duygusal anlamda da bireylere faydası çoktur. Bu şifalı doğal taş, duygusal konuların parçalanması adına kullanılır. Duygusal anlamdaki faydaları ise aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

 • Vanadinit taşı; bireyin zor ve güç deneyimleri, anıları ile alakalı tüm olumsuz konuları gidermeye destek olur.
 • Bireyin yaratıcı yönünü ortaya çıkarır. Bunun beraber merakı arttıran vanadinit taşı, bireyin kendini maceracı biri şeklinde hissetmesine destek olacaktır.
 • Tecrübelerden alınan tüm dersleri, tekrardan bütünleştirmeye yardımcı olan bir doğal taştır.
 • Düşünce ve akıl arasındaki bulunan boşluğu doldurmaya destek olur.
 • Vanadinit taşı; bireyin arzu ve isteklerini, aynı zamanda düşüncelerini daha basit bir şekilde ifade etme konusunda cesaretlendirmeye yardımcı olur.
 • Bir şeyin devamlı şekilde düşünülmesi iyi bir durum değildir. Vanadinit taşı ise; amaçların doğru bir şekilde tanınmasına ve takip edilmesine de destek olmaktadır.
 • Vanadinit taşı; bireyde var olan durgunluğu ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra hem düşüncelerin hem de enerjinin serbest akışına yön verir.

Vanadinit Taşının Kullanımı Nasıldır?

Vanadinit taşı, her anlamda oldukça değerli taşların içerisinde yer almaktadır. Bireyin çok alışveriş ve harcama yapma gibi hit takıntısı bulunuyor ise cüzdan içerisinde ufak bir parça vanadinit taşı bulundurmak önemli olacaktır. Bu kıymetli doğal taşın çok fazla bir şekilde harcama eğilimine karşı engel olmaktadır. Bu özelliği sayesinde bireyin, bütçesinin aşamamasına katkı sağlar. Vanadinit taşı; bireyin her defasında bir gün dünya ile aynı düşüncede olmasına ve her gün daha enerjik hissetmesine imkan tanır. Gün içinde vanadinit taşından yapılmış bir takı takmak, bireyin enerji dolu ve taze bir gün geçirmesine yardımcı olur.

Vanadinit taşı; üçüncü göz çakrasına hitap eder. Bu yüzden vanadinit taşından yapılmış bir takı takmak; psişik hediyelerin geldiği yer olan epifiz bezini uyarmaktadır. Bu doğal taş aynı zamanda; macera, enerji ve merak taşı olarak da bilinmektedir. Bununla beraber yaratıcılık becerisinin ortaya çıkmasına ve gelişmesine destek olur. Sürekli şekilde vanadinit taşından yapılmış olan takıları takmak; bireyin yaşamına önemli derecede fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda dua ederken, vanadinit taşından yapılmış olan bir tespih kullanmak, bireye ferah hissettirecektir.

Vanadinit taşı; meditasyon yapılırken de kullanılmalıdır. Bu şekilde bireyin psişik gelişimi söz konusu olacaktır. Kişi, amaçlarına çok daha kolay bir şekilde odaklanabilir. Bununla beraber yeteneklerini ve becerilerini geliştirmek adına vanadinit taşını, diğer doğal taşlar işe kullanmak çok daha önemli yararlar sağlar. Vanadinit taşı ile Lazuli, Lapis, İyolit Aytaşı, Labradorit, ve Apatit taşları bir arada kullanılmalıdır. Vanadinit taşından yapılan yüzük, bileklik, kolye, küpe veya halhal takmak, bireyin elde etmeyi istediği konular hakkında önemli bir netlik kazanmasına destek olur. Bireyin kafasında yer alan, sinir bozan ve olumsuz fikirleri atmaya da yardımcıdır.

 

Vanadinit Taşının Temizliği Nasıl Yapılır?

Vanadinit taşını alındıktan sonra; kullanmadan önce ve kullandıktan sonra aralıklı şekilde temizlenmesi tavsiye edilir. Vanadinit taşına yapılan sürekli temizlik, doğal taşın enerjisinin düzenlenmesine destek olur. Vanadinit taşının temizliği, doğal yollar ile yapılmalıdır. Temizlik esnasında dört element kullanılmaktadır. Obje ve aksesuarların sertlik seviyesine göre vanadinit taşını, aşağıdaki metotlar ile temizlemek mümkündür;

 • Vanadinit taşını; akan berrak su ile temizlemek mümkündür. Taşı, akan su altında yaklaşık dört dakika kadar bekleterek ve yıkayarak temizlenebilir.
 • Vanadinit taşının enerjisinin nötrlenmesi için toprağa gömmek gerekir. Bununla beraber vanadinit taşını bir gün boyunca açık alandaki toprakta veya saksı çerisinde toprağa gömüp temizlemek mümkündür. Topraktan çıkarılan taşı ise akan suyun altında, bekleterek temizlemek gerekir.
 • Tuzlu su ile vanadinit taşını temizlemek mümkündür. Bu metot ile doğal taşları tuzlu su içerisinde yaklaşık olarak 20 dakika beklemek yeterli olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: Doğal Taş
Ocak 10, 2024
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.